Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre Registrul general de evidenta a salariatilor , ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre Registrul general de evidenta a salariatilor , art 4 si procedura din 2007

Deschid acest subiec pentru a afla parerile dvs in legatura cu data transmiterii registrului in format electronic la ITM in situatia in care un cim inceteaza.
HG 161/2006, art 4, alin (5) spune ca incetarea cim se transmite la ITM la data incetarii. Procedura din 2007, Cap III, lit c) vorbeste ca termenul corect este de 5 zile. In situatia data, care este parerea dvs privind termenul de transmitere. In practica, ca sa nu existe discutii, cred ca toata lumea transmite la data incetarii.
Multumesc frumos.

noiembriesm, utilizator
Buna ziua,

Aduceti in discutie o falsa "problema" care este reglementata foarte clar in prezent.
Alin. (5) al art. 4 a fost introdus de pct. 4 al art. I din HOT RÂREA nr. 37 din
15 ianuarie 2010, publicat în MO nr. 45 din 20 ianuarie 2010.

In consecinta, pana la alte modificari (daca/cand vor exista) Revisalul se inregistreaza si se transmite cf prevederilor alin 5, adica la data incetarii CIM.

De la aparitia HG 161/2006 privind întocmirea si completarea registrului general de evidenta salariatilor si publicarea acestuia in MO nr. 172 din 22 februarie 2006 au mai existat urmatoarele actualizari:
- Hotararea nr. 1.094 din 30 august 2006 publicata in MO nr. 746/31 aug. 2006;
- Hotararea nr. 53 din 24 ianuarie 2007 publicata nr. 64/26 ian. 2007 si
- Hotararea nr. 37 din 15 ianuarie 2010 publicata in MO nr. 45 din 20 ianuarie 2010.
crimson, utilizator
Ati trecut in revista elemente pe care le stiu. Eu vreau din partea dvs o parere prind conflictul sesizat de mine. Art 4, alin 5 / Procedura din 2007, Cap III, lit c). Ambele texte sunt in vigoare. Spuneti dvs ca este o falsa problema. Eu cred ca v-ati grabit putin.
Buna ziua din nou,

Nu exista nici un conflict.
Nu sunt ambele texte in vigoare asa cum afirmati dumneavoastra.

Un act normativ (indiferent in ce forma este ) vine in completarea/modificarea variantei existentei adica modifica, adauga sau abroga anumite dispozitii din varianta anterioara.
Unica varianta valida este cea mai recent adoptata (in timp), in cazul despre care facem noi vorbire varianta stabilita prin Hotararea 37/2010.

Nu priviti prevederile H. 53/2007 ca fiind "in conflict" cu cele ale H. 37/2010. Prevederile H 53/2007 nu mai sunt in vigoare.
Nu le raportati una la cealalta, ci ambele Hotarari, la timpul lor reglementau HG 161/2006 privind întocmirea si completarea registrului general de evidenta salariatilor. Tocmai din acest considerent v-am expus in mesajul anterior modificarile cronologice aduse in timp asupra HG161/2006.

Pe logica expusa de dumneavoastra puteti sustine spre exemplu si ca prevederile Legii 53/2003 (Codul Muncii) actualizat si el prin mai multe OUG-uuri din 2003 pana in prezent va intra in "conflict" cu noua varianta de Cod al Muncii,despre care se tot discuta zilele astea daca va intra in vigoare.
Nu, nu. Procedura din 2007 reglementeaza Art 3, alin 5. Aceasta procedura nu este abrogata de niciun act. Pana aici cred ca sunteti de acord cu mine. Art 4 si el sta in picioare. Ambele produc efecte. HG 53/2007 reglementeaza Art 4, alin 2, aspect pe care eu nu l-am semnalat. De ce faceti trimitere la asa ceva? Multumesc.
Incerc sa lamuresc pentru ultima data:
Va rog accesati: [ link extern ]

Veti gasi acolo ca:
- H.G. nr.53/2007 - modifică art.4 alin.(2) si
- H.G. nr.37/2010 : - modifică art. 2 alin. (4), art. 4 alin. (1), art. 8 alin. (2); introduce alin. (21) şi (22) la art.3, alin. (5) la art. 4, lit. d) şi e) la art. 8 alin. (1); abrogă art. 8 alin. (4) dispune republicarea.

Greseala mea anterioara (pe care nu o voi edita) este cand am afirmat ca H53/2007 nu mai este in vigoare. La momentul respectiv nu o mai recitisem sa vad ca este de fapt un articol unic care face referire la modificarea art.4 alin 2 din HG 161/2006.
"

Nu inteleg la ce "proceduri" tot faceti referire.
Personal mai mult de atat, nu mai gasesc cuvintele sa explic. ;)