Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariul mediu pe unitate acordat la nasterea unui ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariul mediu pe unitate acordat la nasterea unui copil

Buna ziua!Salariu mediu pe unitate se poate acorda si dupa ce am terminat CCC,nu l-am solicitat cand am nascut copilul?Si cat reprezinta din salariu?Multumesc anticipat
1. Puteti face cerere catre angajator sa va dea un salariu mediu pe unitate dar s-ar putea sa va refuze.
2. Ministerul Muncii spune ca nu mai exista CCMUNN (in acesta era prevazut salariul mediu pe unitate acordat la nasterea unui copil.
3. Daca ii zice salariu mediu pe unitate inseamna ca se imparte total fond de salarii al unitatii la numarul total de salariati.
Multumesc anticipat
In cazul in care exista contract colectiv de munca la nivel de unitate in vigoare (in 2010 a intrat in vigoare pe o perioada de 2 ani), in care se specifica acest salariu mediu, angajatorul il mai acorda pe baza de cerere?
Valentina_D, utilizator
Daca este prevazut in CCM la nivel de unitate atunci este obligat sa-l acorde.
Va multumesc

Deci inseamna ca, indiferent daca vom mai avea sau nu CCMUNN, daca exista CCM la nivel de unitate, atunci firma este obligata sa il respecte
Valentina_D, utilizator