Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitatea absoluta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitatea absoluta

Actiunea in nulitate absoluta a unui act de vanyare cumparare se taxeaza la valoare sau taxa fixa??
Multumesc.
se taxeaza la valoarea declarata.instanta poate dispune eventual majorarea ei, pe baza unei expertize sau pe baza nomenclatorului de referinta a taxelor notariale.
taxa este fixa pt nulitatea absoluta. si e modica.
Puteti sa-mi indicati un art de lege?
Multumesc
precizare;intradevar, daca se solicita pur si simplu declararea nulitatii unui act(contractul de v/c in acest caz) taxa este fixa.dar arareori in practica nu se solicita si repararea pagubelor suferite, ca efect al declararii nulitatii actului respectiv.in acest context am mentionat ca se taxeaza la valoarea pagubei produse.
baza legala: legea 146/1997 art 3 cu modificari