Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONT 167-Cesiune leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONT 167-Cesiune leasing financiar

In urma cedarii unei masini luata in leasing am in contul 167 suma de 12000 lei si ar fi trebuit conform scadentarului sa am 10000 lei.Ce inregistrare contabila trebuie sa fac in acest caz ?
Ati efectuat regularizari ale diferentelor de curs valutar rezultate din reevaluarea la inchiderea exercitiului financiar?
Inregistrati 167=767.
...nu 765?...dar daca am ramas cu sold la 404 si eu nu mai am datorie la ei cum inregistrez sa apar cu sold 0...si mai am o rugaminte....daca valoarea reziduala a fost inclusa in rate(autoutilitara,platitor de tva)si eu am inregistrat tva-ul ca deductibil din mai 2009 pana la cesionarea leasingului e bine?...sau trebuia sa il trec ca nedeductibil?....parerile sunt impartite...
Mii de multumiri pentru ajutor
Ba da,scuze :bow: in ct 765- greseala de tastare . Cu sold in cont 404 cum ati ramas? Acolo ati inregistrat factura ca obligatie de plata,si trebuia apoi ca soldul sa fie stins cu plata efectuata catre firma de leasing.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
La incheierea contractului de cesiune aveam 4 facturi de plata pe care le-a preluat noul utilizator.Acum le-am primit pe minus si le-am stornat exact cum le inregistrasem initial...e bine?...si dupa am vazut ca am sold la 404...
Ca ati inregistrat facturile stornate este foarte corect . Ati verificat daca societatea de leasing a stornat exact ceea ce a facturat initial,sau stornarea s-a facut cu alte sume?