Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim pe economie

Din cate am citit pe forum,salariul minim pe economie in anul 2011 este de 670Ron.
Eu, daca lucrez la SN,,CFR'' SA,ce as putea face in privinta salariului,tinand cont ca de 2 ani,salariul minim la calea ferata este 600 Ron?
670 RON brut!!! In mana este de 510 RON. Daca angajatorul nu respecta acest salariu minim, poate fi actionat in instanta.
trebuie tinut cont ca prin efectul legii,la salariul brut se aduga anii de vechime si eventuale sporuri.salariul de 600 lei mi se pare sub orice critica.
600 Ron este clasa 1-a de salarizare,iar in functie de coeficientul de ierarhizare are fiecare salariul de incadrare.
Mentionez ca,clasa 1 de salarizare, trebuie sa fie salariul minim pe economie,dar la noi nu s-a mai schimbat de 2 ani,acesta fiind al 3-lea an!
La toata lumea a crescut salariul minim pe economie,la noi aproape intodeauna l-a mentinut 1-2 ani sub acest salariu minim pe economie!
Daca salariul de incadrare este sub salariul minim brut pe economie , puteti sesiza in scris Inspectia Muncii sau Inspectoratul Teritorial de Munca.
De asemenea, aveti posibilitatea de a actiona in judecata pe angajator.
Pai, in situatia aceasta,este toata ramura infrastructura din calea ferata,si nu stiu daca de unul singur as putea face ceva in sensul acesta!