avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baze de calcul contributii dupa OUG 117 / 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baze de calcul contributii dupa OUG 117 / 2010

Buna ziua, stie cineva care sunt bazele de calcul exacte dupa noua lege?
Pe vechea lege eu stiam asa:
Contrib. angajati
CAS = Salariu realizat * 10.5%
= (600*nr. zile CM platite)/nr. zile lucratoare * 10.5% - in caz de concediu medical
CASS = Salariu realizat *5.5%
Somaj = Salariu brut realizat * 0.5%
Contrib societate:
CAS = (Total brut general -CM totale) *20.8% + (600*nr. zile CM platite)/nr zile totale luna*20.8% - in caz de CM
Acc si boli profesionale = (TBG - CM totale)*procentul respectiv +(600*nr. zile CM platite)/nr. zile lucratoare luna*procentul respectiv
Somaj = (TBG-CM din FNUASS)*0.5%
Sanatate = (TBG -CM din FNUASS)*5.2%
Fd garantare = (TBG - CM din FNUASS)*0.25%
FNUASS = (TBG-CM din FNUASS)*0.85%

Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Contributii asig.soc. si fd specifice ddea ddea Imi puteti spune va rog mult unde as putea gasi modul de calcul al contributiilor pentru salariati pe care o societate comercialale are de ... (vezi toată discuția)
Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)
Cotele contributii salariale 2010 alinadanila alinadanila as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent (vezi toată discuția)