Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... titlu executoriu emis intr-un stat membru!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

titlu executoriu emis intr-un stat membru!

Societatea la care lucrez a avut o filiala in Germania.S-au incheiat contracte de subantrepriza in constructii, partile fiind: filiala din Germania in calitate de subantreprenor si diferirti antreprenori germani.Mentionez ca filiala din Germania era o persoana juridica germana de sine statatoare inregistrata in Registrul Comertului din Mannheim, avand sediul si organe de conducere proprii.La data respectiva, in speta 2000, 2001, 2002 toate societatile straine care aveau lucrari de subantrepriza in Germania aveau obligatia sa factureze la valoarea neta fara TVA.La data de 25.10.2007 fiscul german emite un titlu executoriu impotriva subscrisei(firma mama) prin care ne obliga la plata TVA-ului aferent anilor 2000,2001,2002 in cuantum de peste 300.000 euro, fara sa fi detinut o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila sau sa ne fi trimis in prealabil un act administrativ prin care sa ne putem face apararile pe fond.Titlul executoriu, fiscul german il transmite fiscului roman care emite o somatie si ulterior pune sechestru be bunurile firmei mama.Exceptiile pe care le-am invocat in contestatie ca:exceptia lipsei calitatii procesuale pasive sau exceptia prescriptiei etc. inclusiv apararile pe fondul cauzei imi vor fi respinse intrucat fiscul roman a invocat exceptia inadmisibilitatii atacarii fondului cauzei pe calea contestatiei la executare.Intrucat conform art 198 alin 1 din C.proc.fisc. eventuala contestatie se va putea face doar in Germania in conformitate cu dispozitiile in vigoare din statul german, iar conform art. 183 alin 2 autoritatea romana nu poate pune in discutie validitatea titlului.
Pe cale de consecinta, cu toate ca este un abuz, ni se solicita plata unei sume nedatorate respectiv plata TVA-ului care conform legislatiei germane nu ni s-a permis sa-l facturam, in Romania nu poate fi atacat titlul executoriu, motiv pentru care imi este incalcat dreptul la aparare conform art. 21 din Constitutie.

Astept sugestii din partea d-voastra!
Multumesc!

Titlul executoriu este emis de autoritatea fiscala din germania - trebuie atacat in instanta din germania .
Trebuie vazute legile statului german , ca si contract de antrepriza , perioada respectiva nu se factura TVA .
Cu siguranta e o eroare de procedura.
In primul rand fiscul din Germania, ar fi trebuit sa emita somatia pentru filiala dvs. din Germania si nu catre firma mama din Romania.
Cu toate acestea contestatia trebuie admisa de catre statul Roman, doar daca nu a fost depusa in termen.
Cod prov.fisc - Titlu XIII - Aspecte internationale.
Am avut un caz similar cu fiscul din Germania, acesta a transmis o informare catre societatea din Romania si somatie catre firma din Germania.
Da, dar la capitolul XIII privind aspecte internationale in speta art. 183 alin 2 raportat la art 198 alin 1 se prevede expres ca nu poate fi pusa la indoiala validitatea titlului, iar la art. 198 alin 1 contestatia se va depune in germania, si se va judeca dupa legile germane motiv pentru care sunt ingradit sa-mi fac apararea.Intrucat fiscul roman pune in aplicare titlul emis de fiscul german si e normal ca fiscul roman nu are de unde sa stie in ce baza a fost emis titlul executoriu din Germania.E adevarat, se poate face contestatie doar impotriva formelor de executare nu si impotriva titlului executoriu!
Opinia mea e urmatoarea:
Persoana care reprezinta legal filiala in Germania sa mearga la administratia fiscala unde e inregistrata, cu documentele care le are in posesie, eventual si cu titlul executoriu pe care-l aveti aici. Pe somatie/titlu executoriu e prevazut un nr. referitor la un dosar anume.
E posibil sa fi gresit ei ceva, nefiind atentionati, lucrurile au decurs normal.
Teoretic, Codul de prov.civ. - aspecte internationale - transpune directiva a CEE, drept urmare si la ei trebuie sa fie aceleasi reguli.
mile.vidac a scris:

Societatea la care lucrez a avut o filiala in Germania.S-au incheiat contracte de subantrepriza in constructii, partile fiind: filiala din Germania in calitate de subantreprenor si diferirti antreprenori germani.Mentionez ca filiala din Germania era o persoana juridica germana de sine statatoare inregistrata in Registrul Comertului din Mannheim, avand sediul si organe de conducere proprii.La data respectiva, in speta 2000, 2001, 2002 toate societatile straine care aveau lucrari de subantrepriza in Germania aveau obligatia sa factureze la valoarea neta fara TVA.La data de 25.10.2007 fiscul german emite un titlu executoriu impotriva subscrisei(firma mama) prin care ne obliga la plata TVA-ului aferent anilor 2000,2001,2002 in cuantum de peste 300.000 euro, fara sa fi detinut o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila sau sa ne fi trimis in prealabil un act administrativ prin care sa ne putem face apararile pe fond.Titlul executoriu, fiscul german il transmite fiscului roman care emite o somatie si ulterior pune sechestru be bunurile firmei mama.Exceptiile pe care le-am invocat in contestatie ca:exceptia lipsei calitatii procesuale pasive sau exceptia prescriptiei etc. inclusiv apararile pe fondul cauzei imi vor fi respinse intrucat fiscul roman a invocat exceptia inadmisibilitatii atacarii fondului cauzei pe calea contestatiei la executare.Intrucat conform art 198 alin 1 din C.proc.fisc. eventuala contestatie se va putea face doar in Germania in conformitate cu dispozitiile in vigoare din statul german, iar conform art. 183 alin 2 autoritatea romana nu poate pune in discutie validitatea titlului.
Pe cale de consecinta, cu toate ca este un abuz, ni se solicita plata unei sume nedatorate respectiv plata TVA-ului care conform legislatiei germane nu ni s-a permis sa-l facturam, in Romania nu poate fi atacat titlul executoriu, motiv pentru care imi este incalcat dreptul la aparare conform art. 21 din Constitutie.

Astept sugestii din partea d-voastra!
Multumesc!

Codul de procedura fiscala se aplica din anul 2004. Vedeti legislatia care era in vigoare la acea data referitoare la TVA. Nu prea am inteles de ce trebuie sa platiti TVA???
Vedeti cand se prescrie, deoare vorbim de anii 2000,2001,2002.