Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLINGERI PENALE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLINGERI PENALE

Am depus o sesizare de peste 1 an la politie . Acum 2 luni am depus sesizare la procuratura dar care ajunge tot la politie . Cazul nu este cercetat asa cum cere art. 3 art. 4 c.p.p. Nu mi se comunica motivul pentru care nu poate incepe procesul penal . Am martori posed acte doveditoare totusi intirzie prea mult solutionarea acestor sesizari .
UNDE asi putea depune sesizare pentru rezolvarea acestui caz .
1. Cerere catre seful postului de politie unde ati depus plangerea,prin care solicitati sa va comunice stadiul plangerii dvs. si motivul intarzierii.
2. Cerere catre procurorul general al parchetului unde ati depus plangerea - prin care solicitati aceleasi lamuriri.
3. Sesizare catre primul procuror al Romaniei - prin care aratati lipsa de interes a organelor abilitate in acest sens.
4. Plangere catre CSM,sectia procurori - prin care aratati modul defectuos de a se cerceta cazul dvs.

Bafta !
Care sunt motivele legale invocate de catre organele care refuza sa va primeasca plangerea ?
Exact asta este problema nu mi se comunica nimic . O Sesizare am depus mai 2010 alta acum doua luni .
convict a scris:

Exact asta este problema nu mi se comunica nimic . O Sesizare am depus mai 2010 alta acum doua luni .

Faceti asa cum v-am explicat mai sus.
Apoi,in baza og 27/2002,ii trageti la raspundere prin Tribunal,la Contencios Administrativ. Cuiva nu-i convine ce doriti dvs. prin plangerile respective si le tine in sertar...
[ link extern ]
1.Petitia catre un sef de post de politie nu prea are sanse de reusita.
Unii dintre acesti "politisti rurali" sunt asa,un fel de "stat in stat"
2.Mergeti cu memorii , in audienta la Primul procuror al parchetului care supravegheaza urmarirea penala ,cat si la cel al Parchetului de pe langa Curtea de Apel locala,la care atasati cererea depusa de dvs,care nu a primit raspuns si eventual un numar de inregistrare al cererii depuse si aratand pe scurt cele petrecute,solicitati relatii cu privire la ancheta desfasurata.