avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

Buna ziua, atatia ani umblu pe la ITM sa aflu ceva de cartea mea de munca care este pierduta cred de catre inspetorul care le tinea sau de catre cei de la itm ca acum aflu ca nici macar nu se mai anunta pierderea in monitorul oficial, dar cei de la firma nu ma cred, va rog stiti vreun comunicat sau lege unde sa scrie asa ceva, am fost la Monitorul Oficial si acelasi lucru mi-au zis ca nu se mai declara pierdute actele in Monitor, va rog mult.multumesc.

Scuzeeeeeeee, am gasit - Acte care nu se mai publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a:

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2011
stefi76, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:54, 1 Aprilie 2011
Anunţul privind pierderea carnetelor de muncă emise în temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a - art.296 alin.5 C.mun.
Pai, mie mi-au zis ca nu se mai declara pierderea actelor, scrie si la ei pe site, am vazut acum ? Concluzia?
alexa76 a scris:

Pai, mie mi-au zis ca nu se mai declara pierderea actelor, scrie si la ei pe site, am vazut acum ? Concluzia?



Uitati-va in Legea nr.40/2011 care a adus modificari la Codul Muncii ... modificarile adoptate recent prin asumarea raspunderii Guvernului.
Codul Muncii - varianta finala
www.avocatnet.ro/content/art...
Eu am fost ieri la Monitorul Oficial pt ca din 2005 caut cartea de munca si nu stie cine a pierdut-o, ITM-ul sau Inspectorul de Munca de la firma respectiva si mi-au zis ca nu se mai publica nici o disparitie de acte, scrie si pe site-ul lor,
[ link extern ]
alexa76 a scris:

Eu am fost ieri la Monitorul Oficial pt ca din 2005 caut cartea de munca si nu stie cine a pierdut-o, ITM-ul sau Inspectorul de Munca de la firma respectiva si mi-au zis ca nu se mai publica nici o disparitie de acte, scrie si pe site-ul lor,
[ link extern ]



Aratati-le prevederile Legii nr.40/2011 care introduce la art.296 C.mun. , alin.5 cu continutul redat mai sus .
In acest caz, vor schimba si acel anunt..

Alte discuții în legătură

Carte de munca cristina_alx cristina_alx Buna ziua, Sotul meu si-a pierdut cartea de munca. De la ITM a fost indrumat catre Monitorul oficial, dar de acolo i s-a raspuns ca, incepand cu 1 ianuarie ... (vezi toată discuția)
Pierdut carte munca mari_vio mari_vio Am pierdut cartea de munca.Cum dovedesc ca am muncit....ce trebuie facut? (vezi toată discuția)
Mama mea a pierdut cartea de munca original. unde ... TMMonica TMMonica Bună ziua .Mama mea a pierdut cartea de munca original ... Unde am putea găsi o copie sau vechimea după cartea de munca....la casa de pensii nu vrea sa ne ... (vezi toată discuția)