Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

Buna ziua, atatia ani umblu pe la ITM sa aflu ceva de cartea mea de munca care este pierduta cred de catre inspetorul care le tinea sau de catre cei de la itm ca acum aflu ca nici macar nu se mai anunta pierderea in monitorul oficial, dar cei de la firma nu ma cred, va rog stiti vreun comunicat sau lege unde sa scrie asa ceva, am fost la Monitorul Oficial si acelasi lucru mi-au zis ca nu se mai declara pierdute actele in Monitor, va rog mult.multumesc.

Scuzeeeeeeee, am gasit - Acte care nu se mai publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a:

[ link extern ]
stefi76, utilizator
Anunţul privind pierderea carnetelor de muncă emise în temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a - art.296 alin.5 C.mun.
Pai, mie mi-au zis ca nu se mai declara pierderea actelor, scrie si la ei pe site, am vazut acum ? Concluzia?
alexa76 a scris:

Pai, mie mi-au zis ca nu se mai declara pierderea actelor, scrie si la ei pe site, am vazut acum ? Concluzia?

Uitati-va in Legea nr.40/2011 care a adus modificari la Codul Muncii ... modificarile adoptate recent prin asumarea raspunderii Guvernului.
Codul Muncii - varianta finala
www.avocatnet.ro/content/art...
Eu am fost ieri la Monitorul Oficial pt ca din 2005 caut cartea de munca si nu stie cine a pierdut-o, ITM-ul sau Inspectorul de Munca de la firma respectiva si mi-au zis ca nu se mai publica nici o disparitie de acte, scrie si pe site-ul lor,
[ link extern ]
alexa76 a scris:

Eu am fost ieri la Monitorul Oficial pt ca din 2005 caut cartea de munca si nu stie cine a pierdut-o, ITM-ul sau Inspectorul de Munca de la firma respectiva si mi-au zis ca nu se mai publica nici o disparitie de acte, scrie si pe site-ul lor,
[ link extern ]

Aratati-le prevederile Legii nr.40/2011 care introduce la art.296 C.mun. , alin.5 cu continutul redat mai sus .
In acest caz, vor schimba si acel anunt..