Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul in ture/schimburi - pontaj concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul in ture/schimburi - pontaj concediu

Buna ziua
Sunt lider sindical si printre alte probleme cu care ne confruntam in anumite sectoare de activitate o avem si pe cea a pontarii.

Voi alege un sector de activitate special - sistemul penitenciar si voi expune o speta scurta si concisa in speranta ca voi primi un feed-back avizat.

Serviciul operativ in sistemul susmentionat este asigurat in ture. Este vorba despre 4 schimburi care lucreaza prin rotatie cate 12 ore:
- de zi: de la 7,00 la 19,00 (12 ore urmate de 24 de ore de odihna)
- de noapte: de la 19,00 la 7,00 (12 ore urmate de 48 de ore de odihna)

Sistemul este cunoscut si consacrat, nu exista multe alternative, evident ca nu se poate stabili repausul saptamanal in conditiile Codului munci (2 zile consecutive, etc), toate „bune si frumoase”, problema concisa pe care vreau sa o ridic este legata de pontarea turelor pe timpul concediului de odihna..

Speta este urmatoarea: - aleg o sectiune de timp mica
Un agent (denumirea subofiterului dupa demilitarizarea din 2004) este planificat in serviciu pentru perioada 4-8 martie astfel:
- 4 martie: orele 7,00-19,00 - apoi 24 de ore odihna
- 5/6 martie: orele 19,00-7,00 - apoi 48 de ore odihna
- 8 martie: orele 7,00-19,00

Pontajul agentului pentru perioada susmentionata de serviciu ar fi aratat astfel
4 martie - 12 ore
5 martie - 12 ore
6 martie - 0 ore
7 martie - 0 ore
8 martie - 12 ore

Din cauza unui eveniment neprevazut agentul intra in concediu de odihna in perioada 4-6 martie.

Intrebarea concreta este: cum va arata pontajul sau in timpul concediului de odihna, fix pentru perioada la care m-am referit mai sus?

Mentionez ca in sistemul penitenciar in prezent se practica mai multe variante de pontare plecand de la speta de mai sus si bineinteles ca si eu am o opinie clara dar as prefera ca inainte de a le arata sa vad si alte opinii.

Precizez de asemenea ca salariatii din penitenciare (functionari publici cu statut special - lege speciala L 293/2004 republicata) au dreptul la zile calendaristice de concediu.

Multumesc
Boristhered, utilizator