Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal accident cu culpa comuna ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal accident cu culpa comuna (verdictul ag. de politie)

Buna ziua,

duminica trecuta (08.06.2008) circulam pe DN1 dinspre Fagarasi catre Sibiu, la un moment dat am inceput manevra de depasire a unui autoturism. Cand am ajung in spatele lui, la vreo 8-10 metrii, conducatorul auto pe care-l depaseam, a virat stanga sa intre pe un drum de tara. Impactul nu a mai putut fi evitat. Dupa ce am sunat la 112, mi s-a facut legatura la postul de politie cel mai apropiat si ag. de politie a refuzat deplasarea la locul accidentului pe motiv ca este doar accident cu pagube materiale, desi i-am spus ca nu avem cu ce sa ne deplasam, masinile fiind inutilizabile.
La locul accidentului a ajuns baiatul celui care a virat stanga si l-a sunat pe acelasi ag. de circulatie. Dupa vreo 10 min a aparut la locul accidentului.
Dupa constatare, ag .de circulatie a incheiat procesul verbal zicand a ca fost culpa comuna.
Eu eram deja in depasire, pe sectorul respectiv de drum nu era nici un indicator care sa interzica depasire sau sa atentioneze ca urmeaza o intersectie cu drum fara prioritate iar pe drum nu era nici un marcaj rutier linie continua/intrerupta, eu nu prea vad cum a fost culpa comuna. In procesul verbal incheiat, ag. de politie a scris cu mana lui ca celalalt nu s-a asigurat, inaintea efectuarii virajului la stanga, daca din spate circula cineva.
Am semnat procesul verbal cu mentiunea ca cel din fata nu a semnalizat si ca nu exista nici un indicator care sa atentioneze ca urmeaza o intersectie cu drum fara prioritate.
Am facut poze la locul accidentului, chiar si de la o distanta de aproximativ 700m de locul respectiv.
Cel din fata era singur in masina si sustinea ca a semnalizat, eu eram cu sotia in masina si nu am vazut nici o semnalizare.
Acum vreau sa contest procesul verbal si sa-i fac o reclamatie ag. de politie pentru ca nu a fost impartial.
Am vreo sansa de reusita ??

Va multumesc anticipat,
Catalin
Indiscutabil ca exista mai multe sanse daca actionati si contestati PV decat daca nu faceti nimic!

E f. bine ca ati efectuat poze de la locul evernimentului, acestea va vor ajuta cel mai mult in sustinerea lipsei de culpa, sotia nu poate sa fie martor in acest tip de proces.

succes!
CatalinN a scris:

Buna ziua,

duminica trecuta (08.06.2008) circulam pe DN1 dinspre Fagarasi catre Sibiu, la un moment dat am inceput manevra de depasire a unui autoturism. Cand am ajung in spatele lui, la vreo 8-10 metrii, conducatorul auto pe care-l depaseam, a virat stanga sa intre pe un drum de tara. Impactul nu a mai putut fi evitat. Dupa ce am sunat la 112, mi s-a facut legatura la postul de politie cel mai apropiat si ag. de politie a refuzat deplasarea la locul accidentului pe motiv ca este doar accident cu pagube materiale, desi i-am spus ca nu avem cu ce sa ne deplasam, masinile fiind inutilizabile.
La locul accidentului a ajuns baiatul celui care a virat stanga si l-a sunat pe acelasi ag. de circulatie. Dupa vreo 10 min a aparut la locul accidentului.
Dupa constatare, ag .de circulatie a incheiat procesul verbal zicand a ca fost culpa comuna.
Eu eram deja in depasire, pe sectorul respectiv de drum nu era nici un indicator care sa interzica depasire sau sa atentioneze ca urmeaza o intersectie cu drum fara prioritate iar pe drum nu era nici un marcaj rutier linie continua/intrerupta, eu nu prea vad cum a fost culpa comuna. In procesul verbal incheiat, ag. de politie a scris cu mana lui ca celalalt nu s-a asigurat, inaintea efectuarii virajului la stanga, daca din spate circula cineva.
Am semnat procesul verbal cu mentiunea ca cel din fata nu a semnalizat si ca nu exista nici un indicator care sa atentioneze ca urmeaza o intersectie cu drum fara prioritate.
Am facut poze la locul accidentului, chiar si de la o distanta de aproximativ 700m de locul respectiv.
Cel din fata era singur in masina si sustinea ca a semnalizat, eu eram cu sotia in masina si nu am vazut nici o semnalizare.
Acum vreau sa contest procesul verbal si sa-i fac o reclamatie ag. de politie pentru ca nu a fost impartial.
Am vreo sansa de reusita ??

Va multumesc anticipat,
Catalin

In primul rand trebuie sa introduci actiunea de contestare a procesului verbal la Judecatoria din Fagaras sau Sibiu, in functie de judetul in care s-a produs accidentul. A trecut o saptamana de la accident, iar termenul de depunere a contestatiei este de 15 zile. Grabeste-te.

Pentru a-mi forma o parere asupra accdentului cel mai bine ar fi sa prezentati fotografiile autoturismelor avariate. Dupa cate stiu acest lucru nu este posibil in acest forum. Cel putin descrie-mi cu lux de amanunte avariile celor doua autoturisme.
Astept informatii suplimentare.
Tine-ma la curent cu desfasurarea evenimentelor.
Succes!!!!!!!!!!!!!!!!
Marti(17.06.2008) urmeaza sa merg la Judecatoria Fagarasi pentru a depune Plangerea.
Avarii masini :
-> EL : aripa stanga fata,portiera stanga fata,stalp stanga fata,bara protectie stanga fata,ochelar far stanga fata,far stanga fata,roata stanga fata,capota motor(portiera stanga fata a fost lovita chiar aproape de aripa stanga fata)
-> EU: aripa dreapa fata,bara protectie fata,spoiler si numar,faruri,proiectoare ceata,aripa stanga fata,grila radiator,roti stanga si dreapta,portiera dreapta fata,portiera dreapta spate, mentionez ca din impact eu am fost aruncat de pe drum, de aceea sunt atat de multe avarii

imi puteti spune, va rog, unde gasesc un model de plangere ?

Am adaugat un *.doc file in care am pus ceva poze, il puteti gasi la mine in documente
Va multumesc anticipat,
Catalin
CatalinN, utilizator
Am uitat sa mentionez urmatorul fapt :
cand am dat permisele de conducere, conducatorul celuilalt autohevicul a prezentat un permis de conducere din anii '70
iar cand s-a facut verificarea in baza de date, respectivul nu figura cu permis de conducere.
Ag. de politie nu i-a aplicat nici o sanctiune suplimentara pentru acest fapt.
Este corect ?
Din graba si din dorinta de a afla sfaturi referitoare cazului meu, am uitat cel mai important lucru care se face la inceput :
felicitari pentru site, este foarte util. Mult respect user-ilor care se implica a da reply-uri celor care au nevoie de un sfat.

Cu respect,
Catalin