Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cumul functie consilier juridic- administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cumul functie consilier juridic- administrator

Stie cineva daca ca consilier juridic poti deveni siu administrator in cadrul aceleasi firme?
va rog sa ma ajutati!
mi-au propus finctia de administrator la firma la care lucrez(SRL) vreau sa stiu daca pot si daca da ce dezavantaje as avea!

multumesc
Potrivit Legii nr. 514/2003, activitatea consil;ierului juridic este incompatibila cu calitatea de adiministrator ( art. 10) deci nu se poate pune problema unui asemenea cumul.
Potrivit Statutului Consilierilor juridici, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu functia si activitatea de administrator.
va multumesc!
Care este consecinta daca asest lucru se intampla totusi (adica un administrator este angajat in aceeasi societate ca si consilier juridic).
galanton luminita a scris:

Care este consecinta daca asest lucru se intampla totusi (adica un administrator este angajat in aceeasi societate ca si consilier juridic).

Nu este angajat pentru ca ii inceteaza contractul de munca in momentul acceptarii mandatului de admin.