Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract de comodat pentru sediu social PFA- imobil in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract de comodat pentru sediu social PFA- imobil in indiviziune

Buna ziua, as vrea sa stiu cum sa redactez un contract de comodat in cazul in care imobilul are doi mostenitori, aflati in indiviziune.
Oare este neaparat nevoie de contract de comodat, daca activitatea PFA-ului este sportiva, de instructor inot, nedesfasurata la sediu sub nici o forma ? De la Registrul comertului asa cer.
Oricum, va rog, daca ma puteti indruma, cum sa redactez partea referitoare la comodant si la imobilul dat in folosinta. Si ar trebui sa se dea spre folosinta doar o camera sau toata locuinta ? Partilor le e indiferent, nu stiu ce implica variantele. Este urgent, daca ma puteti ajuta. Multumesc mult.
ancristida, utilizator
model de contract de comodat gasiti pe google. puteti incheia contractul cu oricare dintre mostenitori daca fac dovada proprietatii asupra cotei lor indivize. contractul trebuie depus la administratia financiara de care apartineti si abia dupa asta la ORC -conform Ord. MFP 2112/2010...
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
Chiar daca nu desfasurati nici un fel de activitate la sediu tot trebuie sa aveti un sediu social.
Tinand cont ca imobilul este detinut in proprietate de mai multe persoane, toate acestea trebuie sa-si dea acordul pentru stabilirea sediului social.
Astfel, in calitate de comodanti vor fi trecuti toti proprietarii, la comodatar PFA-ul d-voastra, iar ei in calitate de proprietari declara ca va dau cu titlu de folosinta gratuit o camera, 2, sapte, noua din imobilul respectiv pentru a va servi drept sediu social.
Contractul de comodat nu se depune la administratia financiara , ci numai direct la registrul comertului.
ContSters202274, utilizator
Am incercat sa fac contractul de comodat la notariat si mi s-a spus ca nu este posibil, deoarece imobilul este in indiviziune. Mi se pare o aberatie.
contractul de comodat nu se incheie la notar, este act sub semnatura privata...
Da, adevarat, insa un consilier de la Registrul Comertului ne-a cerut actul facut la notariat si cu toata impotrivirea mea, am mers totusi sa vad care e situatia la notariat.
Sa inteleg ca nu este nici o problema si pot sa redactez personal contractul de comodat. Acesta trebuie depus la Registru impreuna cu actul de proprietate al comodantului, legalizat. Acest act in speta mea este reprezentat de certificatele de mostenitor ale celor doi coindivizari ?