Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CCM

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca trebuie modificat CCM (facut act aditional) daca se modifica Codul Muncii.

LA inceputul anului s-a modificat salariul minim garantat, trebuie facut act aditional la CCM prin care spunem ca se modifica salariul?

Multumesc
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii
Art. 17
(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.
(2) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi infor-mată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
.......
j) salariul pe bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum şi peri-odicitatea plăţii salariului la care salariatul are dreptul;

(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.
ContSters193759, utilizator
VA multumesc pentru raspunsuri, dar cred ca nu am reusit sa ma fac inteleasa. Stiu ca trebuie facute Acte aditional la CIM (Contractul individual de munca)
Intrebarea era, daca fac si la CCM - Contractul Colectiv la Munca la nivelul unitatii.

Va multumesc
Intrucat aplicarea prevederilor privind salariul minim garantat este obligatorie pentru toti agentii economici, cel mai intelept ar fi ca in CCM sa se specifice ca nivelul salariului minim garanat este cel stabilit prin acetele normative in vigoare.
In acest fel nu mai aveti nevoie anual de acte aditionale la CCM.
Patience a scris:

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca trebuie modificat CCM (facut act aditional) daca se modifica Codul Muncii.

LA inceputul anului s-a modificat salariul minim garantat, trebuie facut act aditional la CCM prin care spunem ca se modifica salariul?

Multumesc

Dupa intrarea in vigoare a noilor modificari aduse Codului Muncii, puteti demara negocierea privind includerea acestora in CCM la nivel de unitate.
Daca partle au cazut de acord , atunci se va incheia un act aditional la CCM care se va inregistra la ITM.
freeelis a scris:

Dupa intrarea in vigoare a noilor modificari aduse Codului Muncii, puteti demara negocierea privind includerea acestora in CCM la nivel de unitate.
Daca partle au cazut de acord , atunci se va incheia un act aditional la CCM care se va inregistra la ITM.

Actul aditional la CCM se va inregistra la ITM?
La noi se inregistreaza la Direcita de munca solidaritate sociala si familie....
Doina Elena, Consultant resurse umane