Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SPONSORIZARE PERSOANA FIZICA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SPONSORIZARE PERSOANA FIZICA

Buna ziua,
In calitate de persoana juridica pot achita unei persoane fizice tratamentul medical si cheltuielile de spitalizare ( nu este angajata firmei ) ?
Daca da , care este procedura?
Va multumesc anticipat.
Incheiati un contract de sponsorizare cu o asociatie de profil care sa preia in grija persoana sau incercati cu unitatea spitaliceasca la care se va efectua tratamentul.
Buna seara ,
Sunteti ruda sau afin pana la gradul 4 cu persoana respectiva ?
Nu suntem rude. Este o pensionara cu multe si complicate probleme de sanatate pe care dorim sa o sprijinim.
Ar mai fi o posibilitate, in acest caz, si anume un contract de mecenat intre persoana juridica si persoana fizica .

Acest contract se incheie in forma autentica (la notar )iar anexat la el se vor atasa actele medicale care sa ateste starea persoanei fizice .

Mecenatul, ca si sponsorizarea , este deductibil limitat la calculul imp pe profit .

Mai jos , voi da extrase din legea 32 , ca sa vedeti de in ce fel trebuie incheiat acest contract si apoi va voi spune despre facilitatea fiscala a mecenatului.

Asadar, despre contract :
- temei legal : legea 32/1994 rep

Art 1
(3)Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligaţie de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfăşurarea unor activităţi în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată.
(4)Actul de mecenat se încheie în forma autentică în care se vor specifica obiectul, durata şi valoarea acestuia.
(5)În cazul sponsorizării sau mecenatului constând în bunuri materiale, acestea vor fi evaluate, prin actul juridic încheiat, la valoarea lor reală din momentul predării către beneficiar.

(2)Poate fi beneficiar al mecenatului orice persoană fizică cu domiciliul în România, fără obligativitatea de a fi recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică, care necesită un sprijin în domeniile prevăzute la art. 1 alin. (3).

===> de aici rezulta ce persoana fizica fara a fi inscrisa undeva, poate beneficia de mecenat

Facilităţile prevăzute în prezenta lege nu se acordă în cazul:

b)sponsorizării efectuate de către rude ori afini până la gradul al patrulea inclusiv;

====> rezulta ca poate beneficia, nefiind rude

Art. 9

(1)Sumele primite din sponsorizare sau mecenat sunt scutite de plata impozitului pe venit.

====> rezulta ca doamna respectiva nu datoreaza impozit pe suma primita

________

Despre facilitatea fiscala :

Pentru persoana juridica suma se poate scadea din impozitul pe profit de plata .
Adica , daca datorati de exemplu 1000 lei si aveti mecenat de 200 lei, platiti 800 lei impozit pe profit , suma de 200 lei fiind deductibila .

Dar aici avem o conditie din codul fiscal , si anume :
art 21 alin 4
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Transmiteti doamnei sanatate din partea mea iar pentru dumneavoastra :bow: pentru omenie .

Sarbatori cu bine !
Va multumesc frumos ptr. raspunsuri.
Asa stiam si eu dar doream o confirmare.
Sarbatori fericitite si linistite alaturi de ce dragi!