Forum Discuţii juridice Executare silită dosar perimat?cum dovedesc?
Discuție deschisă în Executare silită

dosar perimat?cum dovedesc?

Buna ziua.Va rog din nou ajutorul,orice parere imi este de folos.Pe scurt in 2009 am primit o somatie de executare pentru o sulta in urma unui partaj in care mi-a fost atribuit un imobil,am reusit sa conving creditorul sa renunte la executare si am fost impreuna la executor sa anuntam intelegerea noastra in termenul de 15 zile de la emiterea somatiei.Din 2009 si pana in februarie 2011 nu am mai primit nimic de la executor.In feb 2011 am primit o noua somatie ,somatia nr 6 in acelasi dosar,m-a derutat aceasta somatie deoarece nu am mai primit nici o alta somatie intre timp,nici macar o hartie de la executor si dintr-o data ma trezesc cu somatia nr 6,ciudat in aceasta somatie este faptul ca pe langa domiciliu imi este trecuta si resedinta ca fiind la adresa imobilului atribuit desi niciodata nu am avut domiciliul acolo,nu am anuntat ca as avea resedinta la aceea adresa sau la alta adresa si prima somatie din 2009 nu facea referire la resedinta la alta adresa.

Intr-un final am reusit sa obtin o copie a dosarului de executare,dupa ce am trimis o cerere prin posta cu confirmare de primire,confirmare care nici pana acum nu mi-a venit desi am trimis-o la inceputul lunii si surprinzator am vazut ca cererea mea se afla la dosar,am mai trimis o data cererea prin fax si abia atunci a fost luata in considerare.

In dosarul de executare pe langa prima somatie gasesc alte 4 somatii trimise numai pe adresa imobilului care mi-a fost atribuit,somatii comunicate prin afisare deoarece nu locuieste nimeni acolo,eu nu am avut niciodata domiciliul acolo si nici nu am anuntat niciodata dorinta de a fi notificata la alta adresa decat cea din buletin.Ultima somatie (nr.6) mi s-a trimis pe adresa din buletin ,ciudat ca dintr-o data s-a gandit d-nul executor sa imi trimita ultima somatie pe adresa din buletin,desi am vazut acum in dosar ca in acelasi timp a trimis-a si pe adresa imobilului atribuit.De ce nu a procedat la fel si cu celelalte somatii?De ce celelalte somatii nu mi-au fost trimise la adresa din buletin sau si la adresa din buletin deoarece imobilul atribuit se afla in alta localitate si eu nu merg acolo,am fost doar de 2 ori in 3 ani in trecere fiind si nici atunci nu am gasit nimic in cutia postala.

In situatia data va rog sa imi spuneti daca dosarul de executare este perimat sau nu.Daca este perimat cum dovedesc ?De ce nu mi-a trimis executorul si celelalte somatii pe adresa din buletin asa cum a trimis prima si ultima somatie?Publicatia de vanzare si procesul verbal de stabilire cheltuieli trimise acum dupa ultima somatia a stiut sa le trimita si la adresa din buletin si la adresa imobilului atribuit,procedura prin afisare.
Mai am o nelamurire,la dosar trebuie sa am si incuviintarea executarii silite?Intreb deoarece nu am gasit nici o foaie de la instanta sau ceva in care sa scrie ca s-a incuviintat executarea sau in ce data a fost incuviintata executarea.Sau in 2009 nu mai trebuia ceruta incuviintarea executarii?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
tatiana28, utilizator
faceti contestatie la executare si aratati cele mai sus..instanta va aprecia in ce masura aveti sau nu dreptate
Nu se perima..... Executarea silita are loc in termenul general de prescriptie a executarii (3 ani)! 2009 a fost impartit in doua: o perioada nu s-au cerut incuviintarile jud. ca mai apoi sa se revina asupra acestui aspect.
Dar nu conteaza ca nu am fost anuntata pe adresa din buletin?De ce a trimis executorul somatiile pe alta adresa ,impunandu-mi aceea adresa ca resedinta?De ce nu a trimis si pe adresa din buletin?Stia foarte bine ca nu locuiesc la aceea adresa indicata de dansul ca fiindu-mi resedinta.
Nu...nu conteaza.... V-a lasat timp sa va achitati obligatia de buna voie!:)
Atunci de ce aceasta ultima somatie a trimis-o si pe adresa din buletin?Daca intre 2 somatii am gasit un interval de 7 luni nu este perimat dosarul?Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept.