avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament inainte sau in timpul succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament inainte sau in timpul succesiunii

unul din mostenitori poate lasa prin testament partea sa altui mostenitor?
testamentul se poate face inaintea succesiunii sau in timpul acestuia?
Cel mai recent răspuns: moloman , utilizator 20:02, 1 Mai 2011
dupa dezbaterea succesiunii pt ca lasa prin testament ce are in proprietate
Da, dar cu conditia ca mostenirea sa fie deschisa.

Buna seara! In urma cu 10 ani,tatal meu mi-a facut testament pe toate proprietatile,in urma cu 3 luni,a decedat. As vrea sa stiu,daca fratii mei(2 vitregi) au dreptul la casa si terenuri daca nu au fost mentionati in testament. Unul din frate a decedat si el,dar are 2 copii. Testamentul a fost facut pe numele meu si al mamei...Mama a decedat si ea. Mai este necesar sa fac succesiunea?



Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
vitregi? sa inteleg ca cei doi frati erau din partea sotiei tatalui d-stra?
Precizati va rog.
tatal meu a mai fost casatorit iar prima sotie a decedat cu mult timp in urma. si cu ea a avut cei doi copii

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate-mostenitori ContSters115731 ContSters115731 Revin cu o chestiune deja discutata, dar cred ca m-am exprimat eu gresit initial.Bunicul meu a murit in l994 si nu a scos titlu de proprietate.Ulterior, unul ... (vezi toată discuția)
Testament daniel810 daniel810 Buna ziua, Ma poate ajuta cineva in urmatoarea situatie: Mama mea doreste sa intocmeasca un testament prin care sa imi lase cateva terenuri mostenite de la ... (vezi toată discuția)
Succesiune vittorio1 vittorio1 Buna ziua si felicitari pentru modul in care reusiti sa dati o mana de ajutor noua,celor care in anumite momente santem pur si simplu dezorientati.Problema mea ... (vezi toată discuția)