Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere salariata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere salariata gravida

In ce conditii se poate concedia o salariata gravida?
In conditiile in care nu a informat in scris angajatorul despre starea ei.
buna ziua,nu conteaza modul in care angajatorul a luat la cunostinta de faptul ca femeia salariata este gravida (indiferent ca a comunicat gravida acest lucru, a adus un document medical din care reiese starea ei sau pur si simplu angajatorul a constatat ca e insarcinata).deci, daca angajatorul a stiut acest lucru nu poate concedia o femeie insarcinata.este posibila insa concedierea in cazul desfiintarii postului pe care lucreaza gravida sau in cazul falimentului angajatorului.
olgachelu a scris:

buna ziua,nu conteaza modul in care angajatorul a luat la cunostinta de faptul ca femeia salariata este gravida (indiferent ca a comunicat gravida acest lucru, a adus un document medical din care reiese starea ei sau pur si simplu angajatorul a constatat ca e insarcinata).deci, daca angajatorul a stiut acest lucru nu poate concedia o femeie insarcinata.este posibila insa concedierea in cazul desfiintarii postului pe care lucreaza gravida sau in cazul falimentului angajatorului.

Conteaza foarte mult cum a fost anuntat angajatorul.

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca. Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 750 din 27/10/2003

Art. 2.
c) salariata gravida este femeia care anunta in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si anexeaza un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sa ii ateste aceasta stare;

(2) In cazul in care salariatele nu indeplinesc obligatia prevazuta la alin. (1) si nu informeaza in scris angajatorul despre starea lor, acesta este exonerat de obligatiile sale prevazute in prezenta ordonanta de urgenta, cu exceptia celor prevazute la art. 5, 6, 18, 23 si 25.

denisapreda a scris:

In ce conditii se poate concedia o salariata gravida?

In cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii, este permisa concedierea unei salariate gravide chiar daca a anuntat sau nu angajatorul de starea ei de graviditate.
Dar daca firma nu e in faliment ci isi restrange activitatea, poate trimite in somaj o gravida?

freeelis a scris:

denisapreda a scris:

In ce conditii se poate concedia o salariata gravida?

In cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii, este permisa concedierea unei salariate gravide chiar daca a anuntat sau nu angajatorul de starea ei de graviditate.