avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort amiabil cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort amiabil cu un copil minor

buna ziua, pe scurt este vorba despre urmatoarea situatie:
eu si sotia mea dorim sa initiem un divort...de ochii lumii, ca sa zic asa, din diverse motive.
dar avem si un copil minor de 3 ani.
care este procedura divortului in cazul existentei a unui copil minor, si in cazul in care sotul parat este de acord cu orice solicitare a sotului reclamant in ceea ce priveste incredintare, crestere, educare, program de vizitare, pensie..etc?
mai intervine autoritatea tutelara? mai trebuie sa se faca anchete peste anchete? cat dureaza un asemenea "divort"?
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 18:16, 12 Mai 2011
Consultati un avocat mediator care va poate da toate relatiile necesare,,,privind medierea de care vorbiti Dv.:stunned:
In speta,consultati un mediator.Va scuteste de cheltuieli suplimentare si economisiti
timp .In cazul mediatorului,nu mai este nevoie de ancheta sociala.
ma scuzati...nu am inteles...despre ce mediere e vorba?
puteti divorta prin acord. se va termina repede, cu putin noroc, la primul termen. nu stiu cand veti primi acest prim termen, cred ca dupa vacanta.
instanta trebuie sa aiba in vedere interesul minorului si sa se asigure ca parintele cu care ramane ii poate asigura conditii de "crestere si educare". nu cred sa scapati de vizita celor de la autoritatea tutelara
gi_jane2 a scris:

puteti divorta prin acord. se va termina repede, cu putin noroc, la primul termen. nu stiu cand veti primi acest prim termen, cred ca dupa vacanta.
instanta trebuie sa aiba in vedere interesul minorului si sa se asigure ca parintele cu care ramane ii poate asigura conditii de "crestere si educare". nu cred sa scapati de vizita celor de la autoritatea tutelara


Daca va solicita divortul prin instanta,va dura mult si bine...Ancheta sociala este obligatorie in speta.Sa apeleze la un mediator.Este cea mai rapida solutie.

Alte discuții în legătură

Actele necesare pentru introducerea unei actiuni de divort P.F.A. HERMAN DAN P.F.A. HERMAN DAN Buna ziua, Ptr deschiderea actiunii de divort ce acte ar trebui sa prezint ? Cam cat ar dura pana la pronuntarea divortului daca suntum de acord cu toate ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord roxana76 roxana76 As dori sa stiu in cazul unui divort de comun acord, pe baza noilor modificari, daca sotii se pun de acord cu cine sa ramina copilul, cat sa fie pensia ... (vezi toată discuția)
Divort cammelia cammelia doresc sa divortez, am 2 copii, unul major si unul minor, care sunt variantele? notar, mediator sau instanta? (vezi toată discuția)