Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort amiabil cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort amiabil cu un copil minor

buna ziua, pe scurt este vorba despre urmatoarea situatie:
eu si sotia mea dorim sa initiem un divort...de ochii lumii, ca sa zic asa, din diverse motive.
dar avem si un copil minor de 3 ani.
care este procedura divortului in cazul existentei a unui copil minor, si in cazul in care sotul parat este de acord cu orice solicitare a sotului reclamant in ceea ce priveste incredintare, crestere, educare, program de vizitare, pensie..etc?
mai intervine autoritatea tutelara? mai trebuie sa se faca anchete peste anchete? cat dureaza un asemenea "divort"?
Consultati un avocat mediator care va poate da toate relatiile necesare,,,privind medierea de care vorbiti Dv.:stunned:
In speta,consultati un mediator.Va scuteste de cheltuieli suplimentare si economisiti
timp .In cazul mediatorului,nu mai este nevoie de ancheta sociala.
ma scuzati...nu am inteles...despre ce mediere e vorba?
puteti divorta prin acord. se va termina repede, cu putin noroc, la primul termen. nu stiu cand veti primi acest prim termen, cred ca dupa vacanta.
instanta trebuie sa aiba in vedere interesul minorului si sa se asigure ca parintele cu care ramane ii poate asigura conditii de "crestere si educare". nu cred sa scapati de vizita celor de la autoritatea tutelara
gi_jane2 a scris:

puteti divorta prin acord. se va termina repede, cu putin noroc, la primul termen. nu stiu cand veti primi acest prim termen, cred ca dupa vacanta.
instanta trebuie sa aiba in vedere interesul minorului si sa se asigure ca parintele cu care ramane ii poate asigura conditii de "crestere si educare". nu cred sa scapati de vizita celor de la autoritatea tutelara

Daca va solicita divortul prin instanta,va dura mult si bine...Ancheta sociala este obligatorie in speta.Sa apeleze la un mediator.Este cea mai rapida solutie.