avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PENSIE ALIMENTARA 25% SAU SUMA FIXA. CARE ESTE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PENSIE ALIMENTARA 25% SAU SUMA FIXA. CARE ESTE DIFERENTA?

Acum 3 ani de zile am divortat, iar in urma divortului trebuie sa platesc o suma fixa. Dupa 3 ani m-a dat in judecata pt marire. Eu nu am nici un venit in prezent, se poate modifica suma pe care trebuie sa i-o platesc? Si pot face ceva sa raman la suma pe care i-o plateam inainte?
Pentru ce platiti pensia alimentara? ... pentru un copil ? :-/

Codul familiei stabileste cuantumul maxim din venitul net pentru care se achita aceasta pensie. El este stabilit la o patrime (25%) din câştigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii şi o jumătate pentru trei sau mai mulţi copii.

In cazul in care nu aveti venituri, pensia se stabileste in functie de salariul minim pe economie.
In urma divortului, platesc o suma fixa pt minorul rezultat in cadrul casatoriei. Am uitat sa mentionez faptul ca sunt student, neavand nici un venit. As mai avea o intrebare si v-as fi recunoscator daca m-ati putea sfatui...Sunt divortat de 3 ani, si am dubii cu privire la paternitatea copilului ce are 4 ani. Stiu ca nu mai pot contesta in instanta paternitatea copilului, insa pot face un test de paternitate? Am acest drept? Pot face testul daca mama refuza sa aduca copilul la clinica Mina Minovici? Nu imi da dreptul sa vizitez copilul decat daca este si ea prezenta, si imi spune ca acesta nu vrea sa stea decat cu ea, ca nu ma recunoaste ca fiind tatal ei. Vreau sa fac acest test, insa nu am cum sa o conving sa aduca copilul pt test.
V-as fi recunoscator daca din punct de vedere legal mi-ati spune ce solutie exista.
Va multumesc!
la ce suma fixa va referiti? la pensie alimentara? mama copilului v-o poate mari.
cf. legii nu mai puteti sa tagaduiti paternitatea, dar incercati...
dar ce motiv ati avut de nu ati facut ac. proces in termen?
Avand in vedere ca nu aveti venituri, pensia se stabileste in functie de salariu minim pe economie, asa incat daca salariu minim a crescut aveti toate sansele sa fiti obligat la plata unei pensii mai mari.
Nu inteleg... ba vreti sa vedeti copilul, ba vreti test...
Cum sa obligati un om sa faca teste aiurea, asa, ca vreti dv.?
Vi se pare normal?
In plus, considerati ca e important un astefl de test si benefic pentru relatiile dintre dv. si fiica dv.?
Mama nu va lasa sa o vedeti ca nu faceti si dv. demersuri, posmagii nu se vand, de regula, muiati deja...

Spuneti-ne si noua exact ce doriti si acre e motivatia unui test fara vreo valoare?
Si, vorba colegei, de ce n-ati contestat paternitatea acum 3 ani?

Alte discuții în legătură

Întrebări pensie de întreținere bijou8 bijou8 Buna ziua, Am urmatoarele intrebari legate de plata pensiei alimentare: 1.Daca tatal nu are serviciu este obligat la plata unei pensii de 1/4 din salariul ... (vezi toată discuția)
Test de paternitate / pensie alimentara MGeorgescu34 MGeorgescu34 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Am divortat de fosta mea sotie in 2009. Avem impreuna un baiat de 5 ani si jumatate. Baietelul nostru a ramas in ... (vezi toată discuția)