avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG nr. 36/2011 - venit de completare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG nr. 36/2011 - venit de completare?

Buna ziua.Am o scurta intrebare:care sunt societatile la care se va aplica OUG 36/2011?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:30, 21 Iunie 2011
OUG nr. 36/2011 modifica si completeaza OUG nr. 116/2006 privind protectia sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate ca urmare a restructurarii si reorganizarii unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, precum si a societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale

Buna ziua!
intrebarea mea,este daca fosti angajati ai unui spital judetean,subordonat actualmente consiliului local judetean,si concediati colectiv,beneficiaza de aceasta ordonanta?
Mutumesc!
1. Spitalele nu fac parte din unitatile enumerate in OUG 116/2006.
2. Dvs. aveti, insa, un CCM pe ramura sanitara.
Multumesc pentru raspunsul prompt.Intr-adevar aveam un CCM,care nu a fost respectat,sub ingaduinta sindicatelor,caci au motivat ei,nu mai apartineam de Ministerul Sanatatii,ci de Consililul Judetean.Si uite,asa,conform vechimii,desi ar fi trebuit sa beneficiez de 21 de salarii compensatorii,am beneficiat doar de unul singur.Dar asta e alta poveste.:((
tudorvaleriu a scris:

OUG nr. 36/2011 modifica si completeaza OUG nr. 116/2006 privind protectia sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate ca urmare a restructurarii si reorganizarii unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, precum si a societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale


Sunt o persoana disponibilizata prin concediere colectiva de la SNTFM "CFR Marfa" S.A.! Deci, sunt concediat de la o societate nationala a statului roman! Intrebarea este: De ce nu se aplica aceasta ordonanta de urgenta si in cazul disponibilizatilor de la CFR Marfa?? Sa fie de vina CCM existent in acest moment la aceasta societate?? Daca raspunsul este "DA" trebuie sa intelegem ca un contract colectiv de munca este mai presus de o ordonanta, hotarire sau lege emisa de guvernul Romaniei??? Se poate actiona in instanta pentru faptul ca acesta ordonanta de urgenta nu se aplica??
Daca raspunsul este "NU" intrebarea este: Totusi pentru cine s-a emis acesta ordonata de urgenta??
Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2011
Daniel 67, utilizator

Alte discuții în legătură

Protectia sociala ce se acorda persoanelor disponibilizate la 1 martie 2011 vladut2 vladut2 La data de 01 martie 2011, am fost disponibilizat prin concedieri colective ca urmare a restructurarii si reorganizarii regiei autoneme din care am facut ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii deremitic deremitic Buna ziua In anul 1998,am fost disponibilizat de la o unitate a CFR ( care intre timp s-a privatizat) cu salarii compensatorii,Dupa 5 ani m-am reangajat la ... (vezi toată discuția)