Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... colaborari ocazionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

colaborari ocazionale

ce forma de angajare e maI potrivita pt persoane cu care firma colaboreaza ocazional in functie de clienti si ce contributii se calculeaza? anii trecuti am folosit contractul civil .
1. Daca nu spuneti despre ce fel de colaborare este vorba nu puteti primi un raspuns corect.
2. Cititi Legea 52/2011 (legea zilierilor), poate va incadrati in prevederile ei si scapati numai cu retinerea si virarea impozitului pe venit.
este vorba de o activitate de dezinsectie care se desfasoara ocazional in functie de comenzi.multumesc
Pentru desfasurarea de activitati cu caracter ocazional se pot angaja zilieri in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.
Singura problema ar fi urmatoare precizare din legea 52/2011:
Art.4
(5) Beneficiarul nu poate angaja zilieri sa desfasoare activitatea in beneficiul unui tert.
Depinde de interpretarea data acestui articol , precum si de contractul incheiat intre acele parti.