avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... colaborari ocazionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

colaborari ocazionale

ce forma de angajare e maI potrivita pt persoane cu care firma colaboreaza ocazional in functie de clienti si ce contributii se calculeaza? anii trecuti am folosit contractul civil .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:32, 6 Iunie 2011
1. Daca nu spuneti despre ce fel de colaborare este vorba nu puteti primi un raspuns corect.
2. Cititi Legea 52/2011 (legea zilierilor), poate va incadrati in prevederile ei si scapati numai cu retinerea si virarea impozitului pe venit.
este vorba de o activitate de dezinsectie care se desfasoara ocazional in functie de comenzi.multumesc
Pentru desfasurarea de activitati cu caracter ocazional se pot angaja zilieri in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.
...
Singura problema ar fi urmatoare precizare din legea 52/2011:
Art.4
...
(5) Beneficiarul nu poate angaja zilieri sa desfasoare activitatea in beneficiul unui tert.
Depinde de interpretarea data acestui articol , precum si de contractul incheiat intre acele parti.

Alte discuții în legătură

Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)