Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere masa credala

Buna ziua, o societate aflata in stare de insolventa poate participa la masa credala a unei alte societati aflata in faliment?

Multumesc!
Atata timp cat are de recuperat sume de bani de la acea societate, lichidatorul judiciar este obligat sa procedeze la formularea cererii de inscriere la masa credala, Astfel, raspunsul este da, insa cererea se va formula de catre lichidator. Cu stima.
Da.
O atributie a administratorului/lichidatorului judiciar este tocmai recuperarea creantelor.
Este obligatoriu ca cererea sa o formuleze lichidatorul judiciar? Nu poate face acest lucru administratorul societatii aflate in stare de insolventa?
Administratorul nu mai are niciun fel de atributii din momentul dechiderii procedurii insolventei, astfel incat este necesara formularea cererii de catre lichidator. Daca lichidatorul este de acord ca dumneavoastra sa formulati cererea, fiind de acord cu continutul acesteia, este obligatoriu sa fie semnata si stampilata de catre lichidator. Cu stima.
Multumesc frumos !