Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Discutii savante(in familie)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Discutii savante(in familie)

La sfarsit de saptamana, avem mai mult timp sa discutam cu cei mici=D>
Iata cat de mici pot fi ei cand judeca lumea celor mari si nunumai:

COPIII RASPUND LA INTREBARI :
Ce trebuie sa faci sa iti mearga bine in casnicie?
-Spune-i sotiei ca arata bine, chiar daca arata ca o batoza. (Rares, 10 ani)
-Cum isi poate da seama un strain ca doi oameni sunt casatoriti?—
Va trebui sa ghiceasca uitandu-te daca amandoi tipa la aceiasi copii.(Diana, 8 ani)
-Ce crezi ca au in comun mama si tatal tau?
-Amandoi nu mai vor sa faca alti copii. (Lori, 8 ani)
-Ce fac oamenii in timpul primei intalniri?
-La o intalnire trebuie sa te distrezi si oamenii ar trebui sa profite ca sa se cunosca mai bine. Chiar si baietii au ceva interesant de spus daca ii asculti suficient de mult. (Lenuta, 8 ani)
--La prima intalnire isi spun unii altora minciuni pentru a parea suficient de interesanti pentru a se intalni si a doua oara. (Marius, 10ani)

- Ce ai face daca prima intalnire ar fi foarte plictisitoare?
-As fugi acasa si m-as preface ca am murit. A doua zi as da anunt la ziar ca am murit ca sa nu ma mai caute fata aia. (Crin, 9 ani)
- Cand este in regula sa saruti pe cineva?
-Cand e bogat. (Paula, 7 ani)
-Legea spune ca trebuie sa ai 18 ani, asa ca nu vreau s-o incurc.(Costel, 7 ani)
-Pai este o regula: daca saruti pe cineva, trebuie sa te casatoresti cu ea si sa faceti copii. Asa e corect sa faci. (Horia, 8 ani)

- La ce varsta e bine sa te casatoresti?
-23 este varsta perfecta sa te casatoresti pentru ca pana atunci o stii pe persoana respectiva dintotdeauna. (Cornelia, 10 ani)
-La nici o varsta nu e bine sa te casatoresti. Trebuie sa fii prost sa te casatoresti. (Paul, 6 ani)
-Este mai bine sa te casatoresti sau sa stai singur?
-Este bine pentru fete sa stea singure dar pentru baieti nu. Baietii au nevoie de cineva care sa curete dupa ei. (Anita, 9 ani)
- Cum alegi cu cine sa te casatoresti?
-Trebuie sa gasesti pe cineva caruia sa-i placa aceleasi lucruri. De exemplu, daca tie iti place sportul, ei ar trebui sa-i placa ca tie iti place sportul, si sa iti aduca chips-uri si cola. (Alin, 10 ani)
-Este bine de stiut: Nimeni nu se hotaraste cu cine o sa se casatoreasca decat dupa ce creste mare. Dumnezeu hotaraste asta de cand tu esti mic dar tu vei afla doar mai tarziu pe cine ti-a ales. (Cristan, 10 ani)

- De ce circula sangele in corp?
-Sangele umbla prin corp, ca sa ii prinda pe microbi si sa ii inece. (6 ani). -La ce folosesc sprancenele?
-Sprancenele folosesc ca sa tina fruntea sus, sa nu-i vina fruntea pe ochi. (6 ani)
- De ce ne spalam cu sapun?
-Noi ne spalam, ca sa dam sapun in ochi la microbi. (5 ani)
- Ce sunt amprentele?
-Amprentele e cand punem mana pe o clanta si raman degetele acolo si le gaseste politia. (8 ani)
- Ce este sufletul?
-Suflet e cand iti pune mama prajituri pe farfurie si ii lasi prajituri si lu ala micu. (8 ani)
-Sufletul are o forma de inima. (8 ani)

- Ce este tristetea?
-Tristete inseamna cand un om vine la altul si bea mult. (7 ani)
- De ce sa pun potcoave la cai?
-La cal se pune potcoave, sa nu cada calul pe spate; atunci cand pune frana calul se intepeneste in potcoave. (9 ani)
- Ce inseamna cuvantul "modern"?
-Modern e cand vezi ceva frumos si e scump si n-ai bani. (7 ani)
- Cum se face parfumul?
-Parfumul se face din apa, dop si din parfum. (5 ani)
- Cum se inteleg pasarile sau animalele intre ele, daca noi, oamenii, vorbim si de multe ori nu ne intelegem?
-Pasarile sau animalele vin unele langa altele si vorbesc in soapta si noua ne spun numai "miau". (10 ani)
- Ce este timpul?
-Timpul este o vreme care trece tot timpul. (5 ani)
- Ce sunt buruienile?
-Buruienile sunt niste plante folositoare doar lor. (12 ani)
- Ce este acela un secret?
-Secretul este atunci cand nu trebuie sa stie politia. (6 ani)
- Ce este zambetul?
-A zambi inseamna sa razi in gandul tau. (8 ani)
-A zambi este cand niste oameni rad cu gura inchisa, ca sa nu deranjeze oamenii de la bloc. (7 ani)

- La ce foloseste steagul?
-Steagul foloseste ca atunci cand veneau turcii peste noi, ei nu stiau pe ce tara veneau si atunci noi le aratam steagul si dupa aia ei stiau.
- Ce este igiena?
-Igiena este cand vin neamurile si vad ce curat e in casa. (7 ani)
- Din ce se face sapunul?
-Sapunul se face din mai multi clabuci, la un loc. (6 ani)
- De ce isi fac oamenii cadouri?
-Oamenii isi fac cadouri, ca sa nu fie nesimtiti. (7 ani)
- De ce gaina nu zboara pe sus, ca celelalte pasari?
-Gaina nu zboara pe sus ca celelalte pasari, pentru ca-i e frica sa nu scape oul, cand ii vine sa-l faca. (10 ani) :hugall:
"- Buni! Nu pot sa dorm!
- De ce nu poti sa dormi?
- Pentru ca nu mi se inchid ochisorii!
- De ce nu se inchid ochisorii?
- Pentru ca sunt obraznici!"...( nepotica la varsta de doi ani si jumatate).:)

m.belu, utilizator
Era momentul sa improspatez topicul adaugand o adevarata meditatie (nu neaparat savanta) despre familie...si tot ce o inconjoara...in timp !Cu timpul inveti...
Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet
si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva
si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta,
si asa, omul incepe sa invete... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni,
si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi,
si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in “astazi” si “acum”, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc, insa, la jumatate drumului.
Si dupa un timp, omul invata ca, daca e prea multa,pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui arde si calcineaza.
Astfel incat incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet,
in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori.
Si invata ca, intr-adevar, poate suporta. Ca intr-adevar are forta.
Ca intr-adevar este valoros, si omul invata si invata ... si cu fiecare zi, invata.
Cu timpul, inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun,
inseamna ca, mai devreme sau mai tarziu, vei vrea sa te intorci la trecut.
Cu timpul, intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale,
fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti.

Cu timpul, iti dai seama ca, daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru a-ti intovarasi singuratatea, in mod inexorabil, vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi.
Cu timpul, ajungi sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu, se va vedea inconjurat doar de false prietenii.
Cu timpul, inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa-i faca rau celui ranit.
Cu timpul, inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face.
Cu timpul, intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata
prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate.
Cu timpul, iti dai seama ca, desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi, vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece.
Cu timpul, iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta,nu se va mai repeta niciodata.
Cu timpul, iti dai seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana,
mai devreme sau mai tarziu, va suferi aceleasi umilinte si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat.
Cu timpul, inveti ca, grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca, in final, ele un vor mai fi asa cum sperai.#-o

Cu timpul, iti dai seama ca, in realitate, cel mai bine nu era “viitorul”, ci momentul pe care-l traiai exact atunci.
Cu timpul, vei vedea ca, desi te simti fericit cu cei care-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt...
Cu timpul, vei invata ca, incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.:((
Dar,din pacate, se invata doar cu timpul... :console:

nucu$, utilizator
Pentru actuali si viitori bunici !

ROBOTUL TELEFONIC AL BUNICII

- Bună ziua, în acest moment nu sunt disponibilă. Vă rog să lăsaţi un mesaj după sunetul caracteristic: Beeeeeppp! …

- Dacă eşti unul dintre copiii mei, apasă 1 şi foloseşte următoarele opţiuni:

- Dacă vrei să-ţi ţin copiii, apasă 2.

- Dacă vrei să-ţi spăl hainele şi să ţi le calc, apasă 3.

- Dacă vrei să doarmă copiii aici, apasă 4.

- Dacă vrei să-ţi iau copiii de la şcoală, apasă 5.

- Dacă vrei să-ţi trimit mâncare acasă, apasă 6.

- Dacă vrei să vii să mănânci aici, apasă 7.

- Dacă vrei bani, apasă 8.

- Dacă vrei să vin ca să-ţi fac curat in casa, apasa 9.

- Dacă vrei să mă chemi la cină, să mă duci la teatru, sau la restaurant, să ma inviţi la o ieşire la plimbare in week-end, să ma inviţi în vacanta la mare sau la munte, nu apasa nici o tasta, doar începe să vorbeşti!!!

Asa a inceput cearta:hammer:
.
1. Urmaream in pat, linga nevasta-mea, "Vrei sa fii miliardar?"
M-am intors catre ea si am intrebat-o: "Vrei sa facem dragoste?
"Nu", mi-a raspuns ea.
"Asta e raspunsul tau final?", am intrebat-o.
De data asta nici nu m-a privit cind mi-a raspuns ca da.
Asa ca am spus: "Atunci as vrea sa sun o prietena"...
...si atunci a inceput cearta!
2. Nevasta-mea s-a dus la supermarket
Am rugat-o sa ia si-un bax de Tuborg, de 18 lei.
A cumparat in schimb o cutie de L'Oreal DermaGenese de 24 de lei.
I-am spus ca berea ar fi ajutat-o sa arate mai bine in noaptea aia decit crema
...si atunci a inceput cearta!
3. Am scos-o pe nevasta-mea la un restaurant.
S-a intimplat ca ospatarul sa ia mai intii comanda mea.
"Un cotlet mare de vita in singe pe gratar.
M-a intrebat: "Nu va pasa de vaca nebuna?"
"Nu.", am raspuns. "Poate comanda si singura"...
...si atunci a inceput cearta!
4. Nevasta-mea statea linga mine pe canapea, in timp ce eu zappam canalele.
M-a intrebat: "Ce mai e pe televizor?"
I-am raspuns: "Praf"...
...si atunci a inceput cearta!
5. Nevasta-mea tot incerca sa-mi sugereze ce-si doreste pentru urmatoarea aniversare.
Mi-a spus: "vreau ceva stralucitor, ce ajunge de la 0 la 100 in trei secunde." I-am daruit un cintar ...
...si atunci a inceput cearta!
6. Cind am ajuns aseara acasa, nevasta-mea mi-a cerut sa o duc intr-un loc scump.
Am dus-o la o benzinarie...
...si atunci a inceput cearta!
7. Cind m-am pensionat, m-am dus la Oficiul de Asistenta Sociala sa ma inregistrez.
Tipa din spatele biroului mi-a cerut buletinul, sa-mi verifice virsta.
Il uitasem acasa.
I-am cerut scuze, i-am spus ca ma duc acasa sa-l iau si ma intorc.
A fost foarte draguta: "Nu va mai deranjati, descheiati-va la camasa.
Parul carunt de pe pieptul meu a convins-o si mi-a inregistrat solicitarea. Incintat de solicitudinea ei, cind am ajuns acasa i-am povestit nevesti-mii.
Ea a spus: "Trebuia sa-ti scoti si pantalonii, poate primeai si ajutor pentru dizabilitati"...
...si atunci a inceput cearta!
8. Stateam alaturi de nevasta-mea la intilnirea de 30 de ani de la terminarea liceului si ma tot uitam la o tipa bine, dar complet turta, ce-si legana nostalgic intre doua degete paharul, singura la o masa de alaturi.
Nevasta-mea m-a intrebat: "O cunosti?"
"Sigur", am oftat, "e prima mea prietena din liceu. Am inteles ca s-a apucat de baut imediat dupa ce ne-am despartit, si de-atunci n-a mai fost treaza."
"Dumnezeule!" a spus nevasta-mea. "Cine s-ar fi gindit ca o persoana poate sarbatori atita timp?"...
...si atunci a inceput cearta!
9. Nevasta-mea statea goala si se privea in oglinda din dormitor
Nu se prea bucura de ce vedea si mi-a spus :
"Ma simt oribil! Atit de grasa si de batrina! Am nevoie de un compliment!" I-am raspuns: "Vederea ti-a ramas perfecta"...
...si atunci a inceput cearta!
10. Nevasta-mea m-a intrebat daca rochia ii face fundul mare. I-am spus ca nu asa de mare ca rochia de ieri . ...si atunci a inceput cearta!
11. Simbata dimineata m-am strecurat usor din asternut, mi-am facut pachetul si am coborit pe tacute in garaj Am legat barca la cirlig si am inceput sa dau cu spatele. Abia cind am iesit cu totul din garaj am realizat ca ploua cu galeata si vintul batea cu 100 km/h . Am deschis radioul si am aflat ca vremea avea sa fie la fel toata ziua. Am tras inapoi in garaj si, tiptil, m-am dus inapoi in dormitor. M-am strecurat la loc linga nevasta-mea si i-am soptit: "E o vreme groaznica afara." Pe jumatate inca adormita, ea a raspuns: "Iti poti imagina ca prostul de barbatu-meu s-a dus la pescuit pe asa
o vreme?"...
...si atunci a inceput cearta!
12. Am intrebat-o pe nevasta-mea unde ar vrea sa mergem pentru aniversarea casatoriei noastre. Mi s-a incalzit inima cind am vazut-o topindu-se de bucurie.
"Undeva unde n-am mai fost de mult timp..." a spus ea, nehotarita
Asa ca i-am sugerat: "Ce parere ai de bucatarie?"...
...si atunci a inceput cearta:surrender:

Am aflat niste noutati de la copii::secret:
Ce credem că ştie mama?
La 4 ani - Mama ştie tot.
La 8 ani - Mama ştie multe.
La 12 ani - Mama nu ştie tot.
La 14 ani - Mama mea nu ştie nimic.
La 16 ani - Mama mea ? Ce ştie ea ?...
La 18 ani - Bătrâna asta a copilărit cu dinozaurii...
La 25 de ani - Posibil ca Mama să ştie ceva despre asta...
La 35 de ani - Înainte de a decide, vreau să mă sfătuiesc cu Mama.
La 45 de ani - Precis ca Mama poate să mă îndrume...
La 55 de ani - Ce-ar fi făcut Mama în acest caz ?
La 65 de ani - De-aş fi putut să vorbesc despre asta cu Mama...:((

:luck:Dedicat tuturor mamelor din lume.:luck:
:vishenka: