avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... din nou parcarile de resedinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

din nou parcarile de resedinta

Buna seara,


Azi, fiind intr-o vizita, am parcat masina pe un loc desenat in 4 colturi cu vopsea alba, pe care scria "7". Posesoarea locului a venit si m-a blocat cu masina ei. Am sunat la usa si nu a raspuns, drept pentru care am chemat eu politia comunitara. Agentului i-a raspuns la usa in cele din urma si a facut dovada detinerii acelui loc prin contract cu primaria. :((
Foarte bine, asta este, sunt vinovata!
INTREBARE:Eu ce pot sa ii fac individei (in afara de a-i rupe oglinzile... etc...) De unde sa stiu eu ca acele colturi desenate inseamna ca e locul ei? Exista o lege (daca da, care si ce articol - daca nu cer prea mult:sorry:) care mentioneaza cum sunt marcate aceste locuri? Sau pur si simplu cand ma duc undeva las masina la cuca-macaii si in niciun caz in fata blocului....
Nu e frumos ca doriti sa ii faceti „ceva” respectivei persoane. Dvs ati incalcat locul respectivei persoane, nu ea.

Amenajarea si intretinerea parcarilor
Art. 24. -
(1) Amenajarea, intretinerea si exploatarea locurilor de parcare se vor realiza conform hotararilor autoritatilor administratiei publice locale, stabilirea amplasamentelor facandu-se impreuna cu Politia Rutiera.
(2) Parcarea reprezinta acel spatiu destinat in mod special stationarii vehiculelor, semnalizat prin indicatoare si marcaje care il delimiteaza de partea carosabila a drumului.
Din cate stiu eu, parcarea de resedinta are alta definitie. Ma rog, in timpul zilei daca gasesc locul liber parchez, insa nu pot ocupa locul pe timp de noapte. Asta pe de o parte. Pe de alta parte acea parcare de resedinta trebuie semnalizata corespunzator, pe intelesul tuturor, ca este parcare inchiriata de la CL, are xx locuri, eventual numele prop./nr. auto. Am vazut asemenea chestii prin oras, dar nu m-a interesat in mod deosebit, dar am sa mai vad...
Din nefericire numarul de masini a depasit posibilitatea orasului de a le parca civilizat, asa ca, iata cu ies asemenea discutii mai ales cu persoane carora li se pare ca detin adevarul absolut... Nu prea puteti sa-i faceti nimic, inafara de ce v-ati propus initial si inca...
In mod normal ar trebui sa fie semnalizata. Dar nu e obligatoriu.
Devina suntem toti, pentru ca daca nu este o parcare publica trebuie sa intelegem ca ne asumam un risc. Intr-adevar pe timp de zi poate parca oricine in locuirile inchiriate de la primarii dar asta nu exclude varianta in care vin posesorul mai devreme si vrea sa parcheze unde a inchiriat si o gaseste ocupata.
In Bucuresti se practica lasarea nr de telefon in geam si functioneaza, Dvs. ati lasat un nr de telefon in geamul masini?
De ce sa fiti indreptatita sa-i faceti ceva? De ce v-ati dori sa ajungeti sa aveti plangere penala pentru distrugere de proprietate?
daca persoana respectiva ar fi parcat in locul d-voastra ce ati fi facut:P
probabil ca nu aveti loc de parcare unde locuiti si de aceea procedati asa#-o
Daca cititi cu atentie mesajul meu, am specificat ca nu ma refer la distrugerea masinii respective. Era vorba de faptul ca m-a blocat acolo, a stat in casa desi ii bateam la usa, m-a lasat sa astept aproapre 3 ore, cand putea sa cheme ea politia, acestia imi ridicau masina, eu ma duceam sa o iau si gata! Eu i-am blocat locul de parcare, FARA REA INTENTIE, si mi-am cerut scuze si jandarmului si "doamnei", dar ea a vrut mai mult decat pedeapsa care mi se cuvenea! Eu consider ca si-a batut joc de mine si voiam sa stiu daca pot sa actionez legal impotriva acestei batai de joc!
Faptul ca avea dreptate nu o indreptatea sa ia legea in mana ei si sa procedeze astfel! Asa "corectitudine" nu va doresc!

Alte discuții în legătură

Nu exista loc de parcare marcat , nu putem cumpara dar primesc somatie de parcare neregulamentara emanuela_ab emanuela_ab buna seara , am gasit eu aici in site ce fac daca primesc amenda pentru parcare pe loc platit , dar nu stiu ce pot face daca acest loc nu e marcat , fiind ... (vezi toată discuția)
Lege parcare in fata blocului BlaKy BlaKy Buna ziua, Am tot cautat pe net si nu am gasit legea in vigoare care spune in ce conditii de inchiriaza aceste parcari. Problema este: De cateva zile s-au ... (vezi toată discuția)
Instiintare politia locala pentru transmitere date conducator auto parcat pe locul unui abonat gorg0701 gorg0701 ziua buna tuturor ! in data de 18 iulie am vizitat niste rude in judetul Caras-Severin oras Resita parcand in apropierea blocului intro zona cu multe locuri de ... (vezi toată discuția)