Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract

Am avut un contract care s-a finalizat cu un act aditional. Beneficiarul mi-a cerut ca in cadrul acestui act aditional sa continui lucrarea cu toate ca s-a facut un nou contract pentru continuarea lucrarilor. Aceste doleante ale beneficiarului au fost discutate in cadrul unei sedinte in urma caruia s-a intocmit un proces verbal, pe care l-am semnat eu si ceilalti participanti ca am.
Intrebarea mea este: acel proces verbal poate fi considerat contract?
Catalina
Procesul verbal nu poate fi considerat contract, in schimb poate fi considerat inceput de dovada scrisa a contractului.
Nu conteaza cum e denumit, conteaza clauzele cuprinse, poate fi si contract.
Nu pot sa cred am fost foarte clara ca nu sunt de acord. A fost o sedinta in care oricine poate spune ce vrea. Eu am semnat numai ca am luat parte la acea sedinta.
Ce sanse am in instanta?
Nu cred ca esti foarte clara in explicatii, trebuie sa fii mai precisa:
1. Ai avut un contract de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata?
2. La un moment dat ai semnat si un act aditional sau nu?
3. Ce intelegi prin "s-a finalizat"
4. Practic am inteles ca ai semnat de luarea la cunsotinta(prin acel PV) a unor informatii intr-o sedinta, ai mai semnat si altceva? demisie, cerere de incetare,etc?
Ar fi de folos sa raspunzi punctual la cele de mai sus pentru a diagnostica mai corect situatia.
Contractul a fost pe durata nedeterminata.
Am semnat un act aditional la primul contract, care mi-a fost platit si prin care contractul in vigoare a incetat, acoperindu-se sumele.
S-a semnat cel de-al doi-lea contract.
In afara de acel proces verbal nu am mai semnat nimic.