Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... poate fi pus in libertate???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

poate fi pus in libertate???

buna seara, am revenit cu o alta intrebare....
o persoana arestata preventiv de aproximativ 2 luni, nu a fost eliberata pt ca ar putea "contribui" la zadarnicirea adevarului, e vb si depre recidiva,fiind in perioada de incercare cand a fost retinut....ancheta e pe sfarsite!odata cu intrarea dosarului pe rol la judecatorie, dupa o prima infatisare inculpatii pot fi pusi in libertate?din moment ce s-a terminat cu ancheta.....are de executat 3 ani(primiti cu suspendare), pt noul dosar daca ar primi 2 ani, pe care pedeapsa o va executa? astept lamuriri....multumesc
1.Da,pentru ca martorii au fost audiati in cursul urmaririi penale,iar aceasta ar reprezenta un motiv pentru punerea sa in libertate si luarea altor masuri preventive (dar ramane la aprecierea instantei de judecata);

2.Revocarea in cazul savarsirii unei infractiuni-Cod Penal
Art. 83. - Daca in cursul termenului de incercare cel condamnat a savarsit din nou o infractiune, pentru care s-a pronuntat o condamnare definitiva chiar dupa expirarea acestui termen, instanta revoca suspendarea conditionata, dispunand executarea in intregime a pedepsei, care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata pentru noua infractiune.
Revocarea suspendarii pedepsei nu are loc insa daca infractiunea savarsita ulterior a fost descoperita dupa expirarea termenului de incercare.
Daca infractiunea ulterioara este savarsita din culpa, se poate aplica suspendarea conditionata a executarii pedepsei chiar daca infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei. In acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendari.
La stabilirea pedepsei pentru infractiunea savarsita dupa ramanerea definitiva a hotararii de suspendare nu se mai aplica sporul prevazut de lege pentru recidiva.

Deci,daca respectivul se afla in cursul termenului de incercare pentru prima infractiune,savarsind a doua infractiune (cu intentie) va executa trei ani pentru prima infractiune plus doi ani (pentru a doua infractiune) prin adunare,fara putinta contopirii celor doua pedepse.Rezulta o pedeapsa privativa de libertate de cinci ani.Daca a doua infractiune este savarsita din culpa (fara intentie directa) pedeapsa pentru a doua infractiune poate fi cu suspendare.
De asemenea, respectivul se afla in starea de recidiva postcondamnatorie.

andymaurul, utilizator
Se cere in fata instantei de fond contopirea pedepselor, se va executa pedeapsa cea mai mare la care se poate adauga un spor de pana la 7 ani.
va avea posibilitatea sa formuleze cerere de revocare a starii de arest. daca indiciile care au stat ca temei la masura arestarii nu vor mai exista arunci poate fi pus in libertate.
pfff...nu inteleg regimul asta.....adica statului ii convine ca x condamnat anterior cu 3 ani si pt noua fapta de 2 ani sa il tina inchis 5 ani?!!!X-( din moment ce executa 3 ani, nu se poate considera ca cei 2 ani au fost in cea de 3....si daca avea 5 ani, treb sa-l tina 8???

va multumesc pentru raspunsuri!!!
monicacm, utilizator
daca are 3 ani cu suspendare mai mult ca sigur nu va fi pus in libertate .
va fi condamnat pentru cea de-a doua fapta iar pedeapsa se va executa alaturat de cea de 3 ani .
adica , daca va fi condamnat la 2 ani la a doua fapta plus 3 ani prima fapta =5 ani din care trebuie sa execute 3 ani si 4 luni din care se scad zilele considerate executate pe baza muncii prestate.
se procedeaza de aceasta maniera datorita faptului ca nu a inteles nimic din clementa legii penale care pentru prima infractiune judecatorul a considerat sa aplice o pedeapsa cu suspendarea.
de aceea se spune ca in perioada de suspendare trebuie sa te comporti ca "o fata mare" pentru ca imediat se revoca si trebuie sa o executi alaturat de noua pedeapsa.
pacat