Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxare adeverinte de la medicul de familie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxare adeverinte de la medicul de familie

Buna ziua,

Stiti cumva care este reglementarea legala privind taxarea adeverintelor eliberate de medicul de familie?

Pana acum am avut nevoie de 3 adeverinte medicale si pentru fiecare am fost taxata cu 25 RON, iar acum am nevoie din nou de una.

Mi se pare ciudat faptul ca unii medici de familie percep aceasta taxa, iar altii nu.
Este la latitudinea medicului sa taxeze sau nu? Plus ca mi se pare cam disproportionata taxa pt. o simpla adeverinta.

Cu multumiri,

Andreea P.

PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
unii medici au tarifele afisate
de obicei o adeverinta medicala costa 10 lei
acum 2-3 luni au facut scandal medicii de familie ca nu se afiliaza cu cnas,apoi unii au renuntat.cei care nu s-au afiliat percep taxe chiar mai mari pentru orice
aveti posibilitatea sa gasiti alt medic si sa-l anuntati pe actualul cu 6 luni inainte
succes
Tarifele sunt afisate.
Intrebarea mea ramane: care este baza legala pt. aceste tarife?
baza legala...niciuna

e vorba de cat de lacom e doctorul

eu am vazut preturi intre 10 si 50 lei in functie de

pacienti saraci sau bogati
locatie centru sau cartiere
doctor obisnuit cu spagi sau tineri dornici de afirmare
si exemplele pot continua
Baza legala este piata libera. Medicul este liber sa stabileasca ce tarife doreste iar dvs. le acceptati sau nu. Puteti discuta cu dansul si sa-l avertizati ca va inscrieti la alt medic. Poate va face o reducere sau a-III-a adeverinta v-o da gratis.
Si eu am avut nevoie de adeverinte si nu m-am intrebat care este baza legala pentru perceperea unor asa sume mari.
Sa ne gandim ca medicul pune doar o stampila pe adeverinta fara sa ne vada- pentru somaj sau altele- si incaseaza intre 15 si 25 lei. Poate sa minta sau sa spuna adevearul, aceiasi suma o incaseaza.

Intreb si eu- Care este baza legala ?
Se aplica niste legi sau se merge dupa ureche. asa cum a mers RO in ultimii 20 ani ?