Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... apelul parchetului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

apelul parchetului

daca curtea de apel pune in libertate un inculpat si nu mai mentine starea de arest(procesul fiind pe fondul cauzei) care este termenul in care parchetul poate face recurs?
24 de ore de la pronuntare.
Ulterior dosarul va fi inaintat instantei de recurs in termen de 24 de ore, iar recursul se judeca in 3 zile.
va multumesc foarte mult!acelasi lucru ne-a comunicat si avocat,impreuna cu d-ul grefier la pronuntarea solutiei.recursul se va judeca la Inalta Curte?
daca in 3 zile expira de drept cele 60 zile trebuie judecat recursul in tot acest timp...cat mai repede?
ContSters214324, utilizator
1.Da, la ICCJ.
2.Da.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
daca la ora 14 a ramas in pronuntare,iar solutia s-a dat la ora 16,se calculeaza 24 ore de la ora...?va multumesc!
ContSters214324, utilizator
De la ora pronuntarii-ora 16.
Art. 188
Calcularea termenelor în cazul măsurilor preventive
În calcularea termenelor privind măsurile preventive, ora sau ziua de la care începe şi cea la care se sfârşeşte termenul intră în durata acestuia.