avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG8/2006
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG8/2006

Este posibil ca sa se piarda dreptul la marirea pensiei conform OG 8/2007,a indexarii anuale a pensiilor personalului auxiliar,cu 19% datorita incompetentei unei functionare de la compartimentul economic sau refuzului de a-si face datoria???Va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru recuperarea acestei sume pe care Casa Judeteana refuza dupa aproape doi ani de asteptare sa acorde dreptul respectiv pensionarilor din justitie???S-a pierdut acest drept:s-a abrogat OG 8/2007? sau se poate recupera in instanta???
Va rog cineva de specialitate sa-mi indicati citeva legi sau cine ar trebui dat in judecata ?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 2 Septembrie 2008
matei1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:00, 2 Septembrie 2008
nici un drept nu se poate pierde din cauza incompetentei unei functionare dar OUG 8/2007 nu e privind unele măsuri pentru organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European? este OG8/2007 a indexarii anuale a pensiilor personalului auxiliar,cu 19% asaca poate ati scris dv gresit daca doar pe forum ati gresit atunci adresati va instantei de contencios administrativ
ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr.8 din 16 februarie 2006 se refera la aprobarea unor măsuri financiare pentru operatorii economici de sub autoritatea Ministerului Economiei şi Comerţului pe anul 2005 :-/

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.8 din 20 februarie 2007 se refera la modificarea art. IV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 1/2007 privind unele măsuri pentru organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European şi a art. 92 alin. (1) din Legea nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European :-/

Despre ce act normativ faceti referire ???:-/
cred ca OG8/2007,a pus aiurea U
Imi cer scuze am scris foarte repede si cu greseli:da este vorba despre O.G nr.8 din 2007 ,care se refera la indexarea pensiilor personalului auxiliar din justitie,cu 19%,indexare care trebuia facuta in trei etape :2%,5% si 12% pe parcursul anului 2007 pentru salariati si "anual" pentru pensionari cu 80% din indexarea respectiva,cf.unei legi din 2005 care in 2007 s-a modificat in sensul ca actualizarea pensiilor de serviciu nu se mai face "anual" ci "ori de cite ori" se indexeaza la personalul in activitate!Dar functionara respectiva a interpretat cum a vrut acest cuvint "anual" si nu a trimis adeverintele la Bucuresti pentru reactualizare pentru cei 19% nici acum ,cind toti pensionarii din toata tara au primit si urmeaza sa primeasca urmatoarele actualizari:unii le-au primit chiar si pe acestea!!!
Ce este de facut :proces impotriva cui:a functionarei,a Curtii de Apel,a Ministerului de Justitie,a Casei de pensii care spune ca s-a pierdut dreptul la cei 19%???Multumesc si astept raspunsurile dvs.
impotriva functionarei,de fapt impotriva compartimentului economic ,care la randul sau o va trage la raspundere pe functionara
Ultima modificare: Marți, 2 Septembrie 2008
anamarian, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie de serviciu (justitie) Adelaida27 Adelaida27 Pot beneficia de pensia de serviciu in cazul unei vechimi in justitie (personal auxiliar) de 23 de ani, dar fara a iesi la pensie din justitie (din motive ... (vezi toată discuția)
Help ! veritas veritas Va rog sa imi spuneti daca legea 567/2004 a suferit modificari pana la data actuala. Daca da, imi poate oferii cineva varianta modificata? Multumesc (vezi toată discuția)
La recalcularea pensiilor in 2005 , trecut salariul minim in loc de cuantum pensie invaliditate Alforyou Alforyou Nascut 24 septembrie 1948 , din 01.12.1999 pensie invaliditate gr.II , cu un stagiu la aceea data de 27 ani , 6 luni si 2 zile - fara armata 2 ani si 2 ... (vezi toată discuția)