Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG8/2006
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG8/2006

Este posibil ca sa se piarda dreptul la marirea pensiei conform OG 8/2007,a indexarii anuale a pensiilor personalului auxiliar,cu 19% datorita incompetentei unei functionare de la compartimentul economic sau refuzului de a-si face datoria???Va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru recuperarea acestei sume pe care Casa Judeteana refuza dupa aproape doi ani de asteptare sa acorde dreptul respectiv pensionarilor din justitie???S-a pierdut acest drept:s-a abrogat OG 8/2007? sau se poate recupera in instanta???
Va rog cineva de specialitate sa-mi indicati citeva legi sau cine ar trebui dat in judecata ?
Multumesc.
matei1, utilizator
nici un drept nu se poate pierde din cauza incompetentei unei functionare dar OUG 8/2007 nu e privind unele măsuri pentru organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European? este OG8/2007 a indexarii anuale a pensiilor personalului auxiliar,cu 19% asaca poate ati scris dv gresit daca doar pe forum ati gresit atunci adresati va instantei de contencios administrativ
ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr.8 din 16 februarie 2006 se refera la aprobarea unor măsuri financiare pentru operatorii economici de sub autoritatea Ministerului Economiei şi Comerţului pe anul 2005 :-/

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.8 din 20 februarie 2007 se refera la modificarea art. IV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 1/2007 privind unele măsuri pentru organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European şi a art. 92 alin. (1) din Legea nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European :-/

Despre ce act normativ faceti referire ???:-/
cred ca OG8/2007,a pus aiurea U
Imi cer scuze am scris foarte repede si cu greseli:da este vorba despre O.G nr.8 din 2007 ,care se refera la indexarea pensiilor personalului auxiliar din justitie,cu 19%,indexare care trebuia facuta in trei etape :2%,5% si 12% pe parcursul anului 2007 pentru salariati si "anual" pentru pensionari cu 80% din indexarea respectiva,cf.unei legi din 2005 care in 2007 s-a modificat in sensul ca actualizarea pensiilor de serviciu nu se mai face "anual" ci "ori de cite ori" se indexeaza la personalul in activitate!Dar functionara respectiva a interpretat cum a vrut acest cuvint "anual" si nu a trimis adeverintele la Bucuresti pentru reactualizare pentru cei 19% nici acum ,cind toti pensionarii din toata tara au primit si urmeaza sa primeasca urmatoarele actualizari:unii le-au primit chiar si pe acestea!!!
Ce este de facut :proces impotriva cui:a functionarei,a Curtii de Apel,a Ministerului de Justitie,a Casei de pensii care spune ca s-a pierdut dreptul la cei 19%???Multumesc si astept raspunsurile dvs.
impotriva functionarei,de fapt impotriva compartimentului economic ,care la randul sau o va trage la raspundere pe functionara
anamarian, utilizator