Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa

Eterna poveste cu tichetele de masa. Pare neinsemnata dar ptr omul de rand chiar conteaza. In fine. Patronul meu nu mai da tichete de masa de doua luni dar impozitul ptr ele a " uitat " sa nu-l opreasca. Este o "greseala" penala? Mai ales ca circula zvonuri ca anumiti angajati primesc cate 60-80 de tichete drept compensare ca s-au micsorat salariile. Si mai am o intrbare: De ani de zile unii angajati au primit tichete de masa iar altii nu. Este legal sa dai tichete doar anumitor angajati si altora nu? Tichetele nu se dau la toti angajatii sau la nici unul daca firma nu indeplineste conditiile? Si nu vorbesc de manageri sau directori care au salarii f. mari ci de simpli angajati , chiar colegi de birou , cu acelasi salariu.
Tichetele de masa sunt un bonus si se acorda doar daca patronul doreste. Se pot acorda maxim 1 tichet pe zi lucratoare.

Greseala nu este „penala” dar trebuie remediata.
Multumesc mult dar vreau sa stiu daca patronul ridica tichetele ptr toti angajatii dar le da numai la cine vrea si cate vrea nu este o fapata penala? Pana sa se impoziteze aceste tichete era o practica fregventa sa dea unora mult mai multe dar odata cu impozitarea lucrurile sunt mai evidente
Legea prevede ca angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.
genessis63 a scris:

Eterna poveste cu tichetele de masa. Pare neinsemnata dar ptr omul de rand chiar conteaza. In fine. Patronul meu nu mai da tichete de masa de doua luni dar impozitul ptr ele a " uitat " sa nu-l opreasca. Este o "greseala" penala? Mai ales ca circula zvonuri ca anumiti angajati primesc cate 60-80 de tichete drept compensare ca s-au micsorat salariile. Si mai am o intrbare: De ani de zile unii angajati au primit tichete de masa iar altii nu. Este legal sa dai tichete doar anumitor angajati si altora nu? Tichetele nu se dau la toti angajatii sau la nici unul daca firma nu indeplineste conditiile? Si nu vorbesc de manageri sau directori care au salarii f. mari ci de simpli angajati , chiar colegi de birou , cu acelasi salariu.

In normele de aplicare a Legii de acordare a tichetelor de masa,se prevede:

Art. 2. - Angajatorii, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocaţiei individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să [/b]prevadă:
a) numărul salariaţilor din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum şi valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ţinând seama de posibilităţile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaţilor;
c) criteriile de selecţie privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete de masă, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii.

In acest sens ,daca exista la nivel de unitate/ramura un contract colectiv de munca este indicat sa-l consultati spre a verifica daca exista stipulate in acesta prevederile de mai sus.
Daca constatati ca exista si nu sunt respectate,este de dorit sa sesizati printr-o plangere ITM ul.
ContSters136493, utilizator
Multumesc mult pentru precizarile legale dar am sa intreb pe sleau: daca patronul comanda tichete de masa ptr toti salariatii si le distribuie numai la anumiti salariati si in nr mult mai mare decat unul pe zi - asta constituie o fapta penala sau nu ?. Cat despre sindicat sau contract colectiv de munca, sa fim seriosi . Cate firme private infiintate de persoane private , nu cumparate de la stat au sindicate sau contract colectiv de munca?