Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Termen-limita 25 septembrie pentru optiunea de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Termen-limita 25 septembrie pentru optiunea de depunere lunara a Declaratiei 112

Modelul declaratiei 112 a fost reglementat si aprobat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala. ANAF a stabilit astfel cum va fi continutul formularului privind optiunea pentru depunerea lunara a declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate (declaratia unica 112).

Trebuie amintit ca, in contextul noilor modificari aduse Codului fiscal si aprobate de Guvern, aceasta declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate se va depune trimestrial, fiind astfel schimbata modalitatea initiala care stabilea un termen de declarare lunara in functie de anumite categorii de contribuabili.

Acesti contribuabili pot opta insa pentru depunerea lunara a declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate in cazul in care declaratia privind aceasta optiune va fi depusa pana la data de 25 septembrie 2011.

Acelasi act normativ reglementeaza prevederile conform carora contribuabilii mici, cu pana la trei salarii exclusive si o cifra de afaceri de sub 100.000 euro, ONG-urile si asociatiile de proprietari care vor depune, incepand de la 1 octombrie, declaratia unica 112 trimestrial.

Datele din partea Ministerului de Finante arata ca circa 54,7% din totalul contribuabililor vor beneficia de aceasta facilitate. Referitor la contribuabilii mari si mijlocii vor depune declaratia o data pe luna. In ceea ce priveste modificarile aferente modelului si continutului formularului D112, acestea sunt prevazute intr-un proiect de ordin al presedintelui ANAF.

[ link extern ] /
Am optat pentru firmele mici sa dau tot lunar D112. Imi ies din mana, se lasa si ei pe tanjeala cu plata si se inglodeaza in restante. Asa stiu o treaba, toata lumea declara lunar, nu-mi ies nici eu din mana. 010 ar trebui sa ramana la fel, cu tremene lunare, nu schimb nimic; ar mai trebui in Ianuarie sa dau formularul pentru trim.1 2012. sa ajungem pana atunci, in rest numai bine!
pentru Gabrielle Monique
Va rog sa recapitulam ( sunt mai greuta de cap#-o )

-CA in 2010 sub 100.000 euro si 2 salariati vreau sa declar si sa platesc lunar.
Trebuie sa anunt ANAF-ul pana in 25 septembrie?
Va multumesc pentru intelegere
Optiunea pentru depunerea lunara a Declaratiei 112 aferenta trimestrului IV, trebuie depusa la organele fiscale pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.
Gabrielle Monique a scris:

Optiunea pentru depunerea lunara a Declaratiei 112 aferenta trimestrului IV, trebuie depusa la organele fiscale pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

Multumesc frumos!!
Depun 010 pentru 7 firme la 6 sectoare....... Credeam ca am scapat de cozi... credeam.. credeam..
leuca_luminita a scris:

-CA in 2010 sub 100.000 euro si 2 salariati vreau sa declar si sa platesc lunar.
Trebuie sa anunt ANAF-ul pana in 25 septembrie?
Va multumesc pentru intelegere

Nu 2 salariati, ci pina la 3 exclusiv.
Ordin 30/2011, art 296 19:
"1 3 Numărul mediu de salariați se calculează ca medie aritmetică a numărului de salariați din declarațiile prevăzute la alin. (1) depuse pentru fiecare lună din anul anterior.
1 4 Pentru persoanele și entitățile prevăzute la alin. 1 1, venitul total se stabilește pe baza informațiilor din situațiile financiare ale anului anterior"

Calculati media conform art de mai sus, posibil sa va dea cu zecimale.