avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen contestaþie - litigiu de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen contestaþie - litigiu de muncã

1.Printr-o decizie emisă la data de 17.08.2011 s-a desfăcut contr. de muncă a unui salariat în temeiul art.65 din Codul muncii. I s-a acordat preavizul de 20 de zile în perioada 18.08 - 14.09.2011. Decizia i s-a comunicat pe bază de semnătură la data de 17.08.2011. Termenul de contestare a deciziei curge de la data comunicării conform art.252 Codul muncii sau de la data de 14.09.2011 când încetează preavizul.
2. Termenul de contestaţie este de 30 de zile prevăzut de C.M. sau de 45 de zile prevăzut de Lg.62/2011 ?
3. Contestaţia a fost depusă la tribunal ]n data de 19.09.2011.
Termenul curge de la data comunicarii.
Contestatia este tardiv introdusa si va fi respinsa ca atare.
Termenul de contestatie este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere, potrivit art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.

Chiar daca ati depus contestatia la data de 19.09.2011 , aceasta era ultima zi de depunere daca termenul era de 30 de zile ...
Deci sa inteleg ca nu se mai aplica prevederile Codului Muncii, in speta de fata dispozitiile art. 268?
a_fleancu a scris:

Deci sa inteleg ca nu se mai aplica prevederile Codului Muncii, in speta de fata dispozitiile art. 268?



art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 a abrogat implicit prevederile art.268 alin.1 lit.a c.mun. ...

asta e specific romanesc.
abrogare implicita la foarte putine momente dupa ce abia il modificasera

nimeni nu e perfect, nici macar eu.

Alte discuții în legătură

Termen de contestare a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 24.11.2011, am primit un preaviz prin care eram anuntat de decizia de concediere a mea cf art. 65 (1) din Codul Muncii. In acest previz, se ... (vezi toată discuția)
Contestare concediere individuala Popa_Jenica Popa_Jenica Care este termenul in care pot contesta o concediere individuala? Acest termen se aplica din momentul primirii preavizului sau a deciziei de concediere? Unde ... (vezi toată discuția)
Contestare in instanta a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 21 dec 2011 trebuiau sa se incheie formalitatile de desfacere a contractului de munca, respectiv sa mi se plateasca ultimele drepturi banesti ce mi ... (vezi toată discuția)