Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna obligatorii de la 01.11.2011
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna obligatorii de la 01.11.2011

Vreau sa stiu daca incepand cu data de 01 .11. 2011,circuland pe drumurile pe care nu este ;polei sau zapada avand cauciucuri de vara intru sub incidenta acestei legi?:stunned::stunned:
Legea nr. 161/2011 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 5/2011, care impune obligativitatea echiparii autoturismelor cu anvelope de iarna in sezonul rece, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 503 din 14 iulie 2011.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati ca incepand din 1 noiembrie si pana la 1 martie sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna. Cauciucurile all-seasons sunt, de asemenea, acceptate. In cazul in care nu respecta aceste reguli, ei pot fi sanctionati cu retinerea certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, precum si cu amenda cuprinsa intre 603 si 1340 de lei.

In concluzie, indiferent ca este sau nu este zapada si polei trebuie sa va echipati autoturismul cu anvelope de iarna.
NU CONTEAZA DACA ESTE ZAPADA SAU POLEI..........STITI DOAR CA IN 20 DE MIN. POTI RAMANE INZEPEZIT IN URMA UNEI FURTUNI DE ZAPADA,DECI ECHIPATI MASINA CA MERITA
Iata mai jos interpretarea politiei. Informatia postata de popgrigore19... este gresita, in sensul ca obligativitatea echiparii autoturismelor cu anvelope de iarna nu este incadrata in timp ci depinde de existenta conditiilor meteo neprielnice, polei, zapada etc.
www.avocatnet.ro/content/art...
gxgfel, utilizator
Pe drumurile publice uscate nu sunteti obligat sa aveti anvelope de iarna.