Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota parte sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota parte sot supravietuitor

care este cota parte a unui sot supravietuitor cu un copil natural si 2 copii vitregi?
Cand a avut loc decesul?
acum 20 de ani
Daca toti succesibilii au acceptat succesiunea in termen, atunci cotele sunt : 1/4 sotul supravietuitor, 3/4 copii, respectiv cate 1/4 fiecare.
ContSters103772, utilizator
din ce am mai citit pe forum am inteles ca sotia supravietuitoare are 50% din tot, iar la dezbatere se impart cei 50% ai sotului decedat, din care 1/4 are drept si sotia. Nu este asa? Rezulta ca sotia mosteneste:1/2+1/4=3/4
kitty_magdutza, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~