avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota parte sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota parte sot supravietuitor

care este cota parte a unui sot supravietuitor cu un copil natural si 2 copii vitregi?
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 18:35, 15 Octombrie 2011
Cand a avut loc decesul?
acum 20 de ani
Daca toti succesibilii au acceptat succesiunea in termen, atunci cotele sunt : 1/4 sotul supravietuitor, 3/4 copii, respectiv cate 1/4 fiecare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2011
ContSters103772, utilizator
din ce am mai citit pe forum am inteles ca sotia supravietuitoare are 50% din tot, iar la dezbatere se impart cei 50% ai sotului decedat, din care 1/4 are drept si sotia. Nu este asa? Rezulta ca sotia mosteneste:1/2+1/4=3/4
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2011
kitty_magdutza, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Cote succesorale xp-kry xp-kry Se da urmatoarea situatie : atat sotia cat si sotul au cate un copil din afara casatoriei . Sotul decedeaza . La dezbaterea masei succesorale vine sotia ce se ... (vezi toată discuția)
Mostenire in comunitate de bunuri Sineu Sineu Buna ziua. Situatia mea este urmatoarea : in timpul casatoriei am cumparat impreuna (regim matrimonial de comunitate de bunuri). Nu avem copii in aceasta ... (vezi toată discuția)
Succesiune bellefille bellefille In urmatoarea situatie: -sot decedat -mostenitori:un copil major si sotia supravietuitoare -avere:bunuri mobile si imobile dobandite in timpul casatoriei si ... (vezi toată discuția)