Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilet la Ordin emis inainte de livrarea marfii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilet la Ordin emis inainte de livrarea marfii

Am emis la presiunea furnizorului un BO pentru o factura dar marfa nelivrata si ulterior stornata factura inscrisa pe BO La momentul stornarii furnizorul a refuzat sa-mi remita BO Bineinteles ca a cerut investirea la judecatorie Cu toate ca am facut note scrise la Completul special de investiri i s-a admis actiunea si este irevocabila
Va rog mult sfatuiti-ma ce pot face inainte de a ajunge in situatia de executare
Sa-i fac Plangere Penala pentru imbogatire fara justa cauza?Sau o actiune ?
Va rog mult sa ma ajutati
judecatoria a procedat corect
investirea biletului la ordin cu formula executorie se face automat daca biletul indeplineste conditiile de forma (este original, semnat, etc. ) si a trecut data de scadenta
investirea nu se face cu citarea partilor, degeaba ati depus note scrise, nu erati citat
faptul ca biletul a fost investit deocamdata nu va afecteaza din punct de vedere al executarii
dar nu ati precizat: biletul v-a fost prezentat la plata? a fost refuzat de banca? ati fost trecut in cip?
pt. executare beneficiarul va trebui sa se adreseze executorului, aici trebuie sa aveti grija
executorul va va trimite somatie la care aveti dreptul sa faceti opozitie in 5 zile (mare atentie la termen) la judecatoria care a investit biletul; pe calea opozitiei veti invoca exceptia cambiala subiectiva ref. la faptul ca factura a fost anulata, suma nu este datorata
daca veti ajunge aici mai intrebati si pe forum
plingere penala nu prea vad pentru ce, nu exista infractiunea de imbogatire fara justa cauza
speta dvs. pune niste semne de intrebare, cum este posibil ca beneficiarul sa procedeze astfel ? adica sa incerce sa obtina o suma despre care si el stie ca nu o mai datorati, poate totusi el considera ca suma este datorata?
eugen82, utilizator
Da scuze pentru omisiune L-a prezentat bancii la data scadenta si dupa o corespondenta avuta cu furnizorul si atragindu-i atentia ca marfa nu a fost livrata si cf cvinzare plata marfii se va face dupa livrare,a facut adresa la banca prin care spune ca eronat l-a introdus pe circuitul bancar.Am sesizat si banca Dar furnizorul nu a retras banca astfel ca a doua zi iar a fost introdus in circuitul bancar Din nou am facut adrese la banci a mea si a lui si a fost blocat pe circuit si insfirsit dupa o alta saptamina iar l-a introdus si fiindca mi-au cedat nervii am spus bancii sa-i dea refuz pe lipsa de disponibil Dupa aceaste fapte mi-a stornat factura in baza caruia ii emisesem eu BO i-am solicitat BO si a refuzat sa mi-l inapoieze,si dupa 1 luna s-a adresat Judecatoriei pentru investire
Va multumesc mult pentru raspuns
furnizorul acesta al dvs. nu este in toate mintile, are tupeu, el a facut adresa la banca "prin care spune ca eronat..."? sau ati facut dvs. la banca lui? nu se intelege clar din raspuns.
pentru refuzul lipsa disponibil ati fost introdus sau nu in incidenta de plata la BNR? este important pt. dvs. de stiut si de actionat in consecinta, este un aspect important si cam singurul care va poate afecta.
cu executarea silita nu are nicio sansa, faceti opozitie daca insista si daca este atit de ... incit sa plateasca executorul si sa va trimita somatia
ati discutat cu furnizorul, de ce procedeaza asa, ce urmareste?
biletul la ordin poate sa si-l pastreze si sa il si puna in rama daca asta il satisface...
eugen82, utilizator
Da el a facut-o si a depus-o la banca lui cu numar de inregistrare (aceasta adresa o am si eu in copie primita de la banca lui pe fax)Am vorbit cu el dar din discutia avuta am inteles asa cum banuiam ca a urmarit sa incaseze o suma necuvenita.Dupa aceasta nu s-a dus la banca sa ridice asa ca banca a doua zi l-a reintrodus pe circuit.Din nou am reusit sa conving ambele banci ca nu mi-a livrat nici o marfa si sa-l blocheze pe circuit.Dupa asta s-a dus l-a ridicat si din nou l-a reintrodus si atunci am cedat nervos am golit contul si am spus bancii mele sa-l refuze pentru lipsa de disponibil
Bineinteles ca am fost inregistrata pe incidente minore la BNR