avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sustine examenul de licenta la alta facultate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sustine examenul de licenta la alta facultate?

Buna ziua.
Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi,informatii..daca sunteti in cunostinta de cauza si sunteti amabili.
Am terminat facultatea de drept a Univ Petre Andrei Iasi in unrma cu 2 ani,dar nu mi`am dat licenta.
Vreau sa stiu..pot sa`mi sustin lucrarea de licenta la o alta universitate?
Si daca da..la care?
Multumesc anticipat.
P.S.
Mi`ar fi de mare ajutor un coleg care s`a aflat in aceeasi situatie.
Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 19 Septembrie 2008
Mendoza, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:26, 22 Septembrie 2008
Da, puteti sustine examenul de licenta la alta Facultate acreditata. V-as sfatui sa optati pentru facultate de stat
top dan a scris:

Da, puteti sustine examenul de licenta la alta Facultate acreditata. V-as sfatui sa optati pentru facultate de stat

Si eu as vrea asta..dar am auzit ca cei de la Petre Andrei ar avea nu stiu ce "gentlemans agreement" cu universitatile din tara pentru a nu primi pe cei in situatia mea sa`si sustina examenul de licenta.
Este posibil asa ceva?
Multumesc
nu cred ca este posibil un asemenea aranjament. se scriu si se aud multe despre fel de fel operatiuni, sanctiuni, etc, dar majoritatea nu sunt valabile. insistati sa aflati toate datele si orientati-va care alta facultate.
Orice intelegere ar avea dansii, nu va pot obliga sa dati licenta intr-un anumit loc. Parerea mea
u.b.i.k. a scris:

Orice intelegere ar avea dansii, nu va pot obliga sa dati licenta intr-un anumit loc. Parerea mea


Trebuie sa existe un protocol incheiat intre cele doua facultati (sau universitati) pentru sustinerea examenului in alta parte.

Alte discuții în legătură

Facultatea de drept recunoscută în italia? geani_andreea geani_andreea Bună seara! Am absolvit Facultatea de Drept la Universitatea Petre Andrei din Iași, master Drept European în cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza și ... (vezi toată discuția)
Examen de admitere la facultatea de drept: care sunt materiile? TheLawyer100 TheLawyer100 Care sunt materiile ce constau in examenul de admitere la facultatea de drept ? (vezi toată discuția)
Nu ma pot inscrie la academia de politie MariusAB MariusAB Sunt in anul III la Universitatea \\"Alexandru Ioan Cuza\\" din Iasi, la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor. In semestrul I al primului an de ... (vezi toată discuția)