Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sustine examenul de licenta la alta facultate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sustine examenul de licenta la alta facultate?

Buna ziua.
Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi,informatii..daca sunteti in cunostinta de cauza si sunteti amabili.
Am terminat facultatea de drept a Univ Petre Andrei Iasi in unrma cu 2 ani,dar nu mi`am dat licenta.
Vreau sa stiu..pot sa`mi sustin lucrarea de licenta la o alta universitate?
Si daca da..la care?
Multumesc anticipat.
P.S.
Mi`ar fi de mare ajutor un coleg care s`a aflat in aceeasi situatie.
Va multumesc!
Mendoza, utilizator
Da, puteti sustine examenul de licenta la alta Facultate acreditata. V-as sfatui sa optati pentru facultate de stat
top dan a scris:

Da, puteti sustine examenul de licenta la alta Facultate acreditata. V-as sfatui sa optati pentru facultate de stat

Si eu as vrea asta..dar am auzit ca cei de la Petre Andrei ar avea nu stiu ce "gentlemans agreement" cu universitatile din tara pentru a nu primi pe cei in situatia mea sa`si sustina examenul de licenta.
Este posibil asa ceva?
Multumesc
nu cred ca este posibil un asemenea aranjament. se scriu si se aud multe despre fel de fel operatiuni, sanctiuni, etc, dar majoritatea nu sunt valabile. insistati sa aflati toate datele si orientati-va care alta facultate.
Orice intelegere ar avea dansii, nu va pot obliga sa dati licenta intr-un anumit loc. Parerea mea
u.b.i.k. a scris:

Orice intelegere ar avea dansii, nu va pot obliga sa dati licenta intr-un anumit loc. Parerea mea

Trebuie sa existe un protocol incheiat intre cele doua facultati (sau universitati) pentru sustinerea examenului in alta parte.