Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri din casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri din casatorie

Buna ziua!
Am divortat de sotul meu in urma cu o luna la starea civila.Daca divortul a fost de comun acord si s-a incheiat amiabil se mai poate face ceva in legatura cu partajul?Se poate deschide un proces sau este totul incheiat?Va multumesc!

Puteti face partaj amiabil la notar.
Puteti face partajul si la instanta.
Cred ca ar fi mai putin costisitor asa.
Bineinteles ca puteti face si in instanta si la notar....Insa nu sunt de parere ca partajul in instanta e mai putin costisitor...in plus la notar da un plus de discretie....Oricum ramane la aprecierea dvs!
La mediator nu se plateste taxa de timbru.
Da, prin mediator nu se mai plateste taxa de timbru.
Actul de partaj il poate redacta avocatul si apoi sa se mearga la instanta chiar si fara avocat.
La notar se achita si onorariul acestuia si taxele catre stat...de aceea cred eu ca ar fi mai ieftin la instanta si chiar mai sigur...