Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficient salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficient salarizare

buna ziua,coeficientul de ierarhizare pentru scoala de maistrii este de 1.3 si se aplica la salariul minim negociat pe unitate ,ce inseamna asta va rog dati un exemplu cu cifre .multumesc!!
Inseamna ca salariul unui maistru este salariul minim negociat/unitate,multiplicat cu 1,3.
Cum nu ati spus si cat este salariul minim negociat/unitate,nu pot sa va calculez salariul maistrului.
Dar,sa presupunem ca salariul minim negociat/unitate este 700lei,atunci sal maistrului=700x1,3=910lei.
in legatura cu salariul minim in ramura constructii va rog sa ma indrumati: daca nivelul de instruire pentru un director la o firma de constructii "poate fi superior dar nu neaparat" atunci, tinand seama ca salariul unui necalificat e de 700, directorul acesta poate avea salariul de 1200 de ex ?sau un sef santier poate avea 840? va multumesc.
Depinde de nivelul de studii cerut de posturile pe care sunt incadrati directorul si seful de santier ,de coeficientii minimi de ierarhizare ai salariilor in functie de studiile necesare pt. ocuparea posturilor pe care ii aveti stabiliti prin respectivul contract si desigur de salariul minim negociat/unitate.
In exemplul dvs. daca pt. postul de director s-a stabilit sa se ceara nivel de pregatyire superior si pt. aceasta incadrare aveti un coeficient de ierarhizare de 1,72,atunci posibil ca salariul sa fie 1204lei,iar pt. postul de sef santier daca se cer st. medii cu un coeficient de 1,2,salariul poate fi 840 lei.
un patron a spus ca ma poate angaja cu salariul minim pe economie ca vopsitor industrial cu diploma ,doresc sa stiu daca in acest caz se aplica coeficientul de ierarhizare pentru ca am studii ca bacalaureatul si scoala de maistrii adica cat este obligat prin lege sa treaca in cartea de munca care stiu ca nu mai exista am dat un exemplu,multumesc,cu stima Andrei!!
doban, utilizator
doban a scris:

un patron a spus ca ma poate angaja cu salariul minim pe economie ca vopsitor industrial cu diploma ,doresc sa stiu daca in acest caz se aplica coeficientul de ierarhizare pentru ca am studii ca bacalaureatul si scoala de maistrii adica cat este obligat prin lege sa treaca in cartea de munca care stiu ca nu mai exista am dat un exemplu,multumesc,cu stima Andrei!!

Intr-adevar, in lipsa unui text de lege , angajatorul va poate angaja cu salariul minim pe economie ... coeficientii de ierarhizare se pot aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in R.I. al acestuia.