Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate comerciala prestari servicii contabilitate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate comerciala prestari servicii contabilitate primara

Sunt absolventa de stiinte economice si as vrea deschid o societate prin care sa prestez servicii de contabilitate primara. Este legal sa fac acest lucru in conditiile in care nu detin decat diploma de licenta, fara a avea calitatea de contabil autoriat ceccar sau expert contabil? Multumesc
Din cate stiu, prestarile de servicii in domeniul contabilitatii trebuie sa fie efectuate numai cu autorizarea CECCAR.
ammelie a scris:

Sunt absolventa de stiinte economice si as vrea deschid o societate prin care sa prestez servicii de contabilitate primara. Este legal sa fac acest lucru in conditiile in care nu detin decat diploma de licenta, fara a avea calitatea de contabil autoriat ceccar sau expert contabil? Multumesc

Dvs. personal nu puteti deoarece balantele si bilanturile firmelor trebuiesc semnate de catre un expert contabil sau cont.aut.
Dar puteti sa angajati in cadrul firmei un contabil - autorizat sau expert- contabil ori sa va asociati.
Va multumesc pentru sfaturi. Dilema mea era daca pot presta pentru inceput numai servicii de contabilitate primara, fara sa intocmesc bilant. Eventual sa colaborez cu un expert pentru balanta si bilant.
Contabilitatea primara se presteaza la sediul firmei - se intocmesc acte "imediate", deci nu prea vad cum ai putea sa o faci pt mai multe S.C. Pt contab primara nu e necesar sa fii autorizata CECCAR
ammelie a scris:

Va multumesc pentru sfaturi. Dilema mea era daca pot presta pentru inceput numai servicii de contabilitate primara, fara sa intocmesc bilant. Eventual sa colaborez cu un expert pentru balanta si bilant.

Sigur ca da, se poate. Lucrati pentru firme mai mici, acasa. Un program SAGA v-ar ajuta foarte mult. Intr-adevar , pana la bilant sunt destule de facut. Dvs. cum intentionati sa lucrati?