Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul minim de cotizare pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul minim de cotizare pentru pensionare

Sant pensionata pe caz de boala din 2008 . In vara acestui an mi s-a schimbat gradul de pensionare din 2 in 3 . Daca pana acum aveam o pensie de 479 ron acum am 315 ron . In noua decizie se specifica perioada stagiului de cotizare ca fiind 23 ani iar eu am 20 ani 1 luna 24 zile . Am mai multe nelamuriri : daca stagiul de cotizare este 23 ani si daca DA in baza carei legi m-a transferat pe mine , care am iesit la pensie in 2008 . Si inca ceva : sub DECIZIE NR .. PRIVIND ACORDAREA PENSIEI DE INVALIDITATE apare scris PENSIE DE ASIGURARI SOCIALE 315 RON . Deci este pensie de invaliditate sau pensie sociala . Va rog foarte mult sa-mi trimite-ti un raspuns . Va multumesc

Din cele postate reiese ca va incadrati la art.62(2) din H.G.257/2011.Adica nu mai beneficiati de stagiu potential.Uitati-va in prima decizie si vedeti ca beneficiati de stagiu potential,iar in cea de a doua,nu.

Veti primi 350 de lei pensie,potrivit celor postate de mine mai jos.

H.G.257/2011

Art. 62. — (1) In cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie de invaliditate se deschid dupa data intrarii in vigoare a legii, la schimbarea gradului de invaliditate stagiul potential acordat la inscrierea initiala se mentine, iar eventualele stagii de cotizare, precum si stagiile asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) din lege, realizate dupa pensionare, nu se valorifica.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) nu se acorda stagiu potential in cazul schimbarii in gradul al III-lea de
invaliditate, atunci cand cauza ivirii invaliditatii este boala obisnuita sau accident care nu are legatura cu munca.

Ordonanţa de urgenţă nr. 6/2009 privind pensia socială minimă garantată

!!! Sintagma „pensie socială minimă garantată” se înlocuieşte cu sintagma „indemnizaţie socială pentru pensionari” conform prevederilor art. 7 din Legea nr. 118/2010 privind unele măsuri necesare în vederea restabilirii echilibrului bugetar

Beneficiari: - pensionarii sistemului public de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie.

Cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit pentru anul 2011 este de 350 lei.

Modul de acordare: indemnizaţia socială pentru pensionari se determină din oficiu de către Casele Teritoriale de Pensii, ca diferenţă dintre cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit prin lege şi nivelul cuantumului cuvenit sau aflat în plată stabilit conform Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cumulat cu orice alte drepturi plătite în baza unor legi speciale.

Multumesc pentru raspuns . As dori sa stiu daca din punct de vedere legal s-a luat decizia corecta . Stagiul de cotizare este de 20 ani sau 23 ani , pentru ca de aici mi s-a spus ca a reiesit aceasta scadere . 20 sau 23 ani ?
Dati toate datele care au valori de la punctul(F)din cele doua decizii.Nu cele care au valoarea 0.
Buna seara. In prima decizie la pct F total stagiu de cotizare realizat 20 ani 1 luni 24 zile stagiu potential (ce este acest stagiu ) 9 ani 10 luni 6 zile . In cea de a doua decizie stagiu total de cotizare realizat 20 ani 1 luni 24 zile . Nu mai apare acel stagiu potential . Dar as mai adauga ceva ; in art 132 aliniat 1 se mentioneaza ca se considera indeplinita conditia referiotare la stagiul de cotizare necesar , existent la data inscrierii la pensie respectiv 24.10.2010 . Care este interpretarea corecta a acestui articol ?
S-a adeverit banuiala mea,ca este vorba de art.62(2)din H.G.257/2011.Adica prin trecerea de la gradul II la gradul III,nu vi s-a mai acordat stagiu potential.Nu stiu de unde ati scos art.132(1).
-Din cele postate pana acum,pot sa va spun ca este vorba despre o femeie nascuta in una din lunile:Octombrie-Decembrie 1957.Cand v-ati deschis drepturile la pensie in anul 2008 punctajul mediu anual a fost calculat in felul urmator:In cei 20 de ani 1 luna si 24 de zile ati acumulat 13,69950 puncte.Vi s-a acordat un stagiu potential de 9 ani,10 luni si 6 zile ca si diferenta pana la stagiul complet de cotizare(30 de ani cerut de legea19/2000).Prin acordarea acestui stagiu potential ati mai acumulat inca 5,91000 puncte,dupa urmatorul calcul:9,85(adica 9 ani,10 luni si 6 zile) x 0,60 puncte = 5,91000 puncte.
0,60 puncte reies din:legea 19/2000
art.Art. 78(6)
Pentru stagiul potenţial, acordat asiguraţilor în drept să obţină o pensie de invaliditate,
punctajul anual al asiguratului este de:
b) 0,60 puncte pentru gradul II de invaliditate

-Asadar in total ati acumulat 19,60950 puncte(13,69950 + 5,91000)
19,60950 : 30 ani(stagiul complet de cotizare,potrivit legii 19/2000) = 0,65365 punctaj mediu anual.
0,65365(punctaj mediu anual) x 732,8 lei(valoarea punctului de pensie) = 479 de lei pensie
-Dupa trecerea la gradul lII si neacordarea(ridicarea)stagiului potential,calculul punctajului mediu anual se face in felul urmator:19,60950 - 5,91000(aferent stagiului potential) = 13,69950 puncte aferente celor 20 de ani 1 luna si 24 de zile.
13,69950 : 31,91667(31 de ani si 11 luni(stagiul complet de cotizare potrivit legii 263/2010) =0,42923 punctaj mediu anual.0,42923 x 732,8(valoarea punctului de pensie = 315 lei pensie.
Asa cum va spuneam in alta postare veti primi 350 de lei pensie.

Puteti confirma sau infirma cele postate de mine,legat de luna si anul nasterii si de punctajul mediu anual din cele 2 decizii.Daca vreti.
Carp Mircea, utilizator