avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie in aer respirat 0.71
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie in aer respirat 0.71

sotul meu a avut alcoolemie in aer respirat de 0.71 la analiza sangelui 1.5;1.2,nu stiu ce i se poate intampla ....:(nu a avut nici o abatere ,nu a avut niciodata probleme cu politia )am inteles ca i se poate face dosar penal.....poate sa fie inchis???? sunt disperata....va rog frumos ajutati-ma cu un sfat... multumesc
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 22:30, 3 Martie 2009
Recomandarea mea este sa gasiti un avocat.

Dupa ce se vor incheia cercetarile, dosarul va fi trimis in instanta. Nu cred ca sotul va fi inchis.

Cel mult, parerea mea, va primi o pedeapsa cu suspendare.
va multumesc pentru raspuns.....
Si anularea permisului de conducere
va multumesc pentru raspuns.....dar mai am o intrebare ...cum mai poate sa -si ia permis de conducere??dupa cat timp poate sa faca iar scola de soferi??(daca mai are dreptul sa dea de carnet).........
Dupa un an de la ramanerea definitiva a pedepsei daca s-a dispus suspendarea executarii pedepsei.
In cazul unei amenzi, mai putin.

Alte discuții în legătură

Consumul de alcool la volan remy71 remy71 Am consumat seara (20.00-23.00) 6 beri de 0.5 L.Am fost testat cu aparatul etilotest la ora 5.46(a doua zi dimineata) si a iesit o alcolemie de ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis cosmin_nasu cosmin_nasu am fost oprit de catre politia rutiera in trafic am fost testat cu etilotestul indicand o valoare de 0,46 in aerul expirat apoi am fost condus la spital unde ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis gabriel1004 gabriel1004 Am primit o suspendare de 3 ani in cehia pentru o infractiune comisa in 2014 ..pentru o bataie ..insa tribunalul mi-a dat suspendarea de 3 ani in 2016. IN ... (vezi toată discuția)