Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie in anulare sau revizuire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie in anulare sau revizuire

eu am avut termen de judecata pe 15 noiembrie 2011( a ramas in pronuntare).pe 16 noiembrie 2011 am citit pe site-ul curtii de apel ca am castigat (sentinta irevocabila) si ca obliga firma sa ma reincadreze si sa-mi plateasca salariile restante. tot la aceeasi data 16 .11 firma a pus la posta o adresa care mi-a sosit pe data de 18 .11(vineri) si prin care eram anuntat ca firma de bunavoie a hotarat sa ma reincadreze incepand cu data de 16.11. eu am raspuns printr-o cerere trimisa in data de 19.11 (recomandata) ca solicit reincadrarea si plata salariilor si ca luni 21.11 ma voi prezenta la serviciu.
1. pot face contestatie in anulare sau revizuire pe motiv ca nu m-am prezentat la munca in data de 16 , 17 si 18 noiembrie?( eu nu am stiut ca m-au reincadrat decat in data de 18)
pot solicita asta in conditiile in care mie nu mi-a sosit hotararea curtii de apel si nici nu cred ca a fost redactata ?
2. pot sa ma concedieze ca nu m-am prezentat la munca?
3. ce pot face eu daca cer vreunul din lucrurile enumerate mai sus( contestatie in anulare, revizuire, concediere)?
va multumesc
fortuna78, utilizator
Din moment ce dvs ati primit adresa in data de 18 de ce va faceti probleme.Prezentati-va la serviciu si faceti o cerere in dimineata in care va prezentati si comunicati angajatorului ca urmare a adresei primite si indicati numarul v-ati prezentat la serviciu.Nu mai faceti nici o cerere de alt gen ,care oricum nu ati fi putut sa o faceti din punct de vedere juridic deorece dispozitiile legale nu va permiteau acest lucru.
am trimis si eu astazi(19.11) o cerere de reincadrare si de plata a salariilor restante. daca nu o sa ia cererea in considerare ( daca nu-mi vor da banii, caci de reincadrat....dupa cum spun ei au facut-o deja), voi formula o alta cerere dupa ce hotararea va fi redactata.
mai am o intrebare:
1. pot solicta concediu de odihna pe anul in acre am fost concediat tinand cont ca decizia de concediere a fost anulata?
va multumesc
reincadrarea este un drept castigat in instanta de dvs. nu o obligatie. nu constitue motiv de revizuire sau de exercitare a unei cai de atac. daca nu va dau salariile , duceti-va la executor.

teoretic puteti solicita . dar trebuie sa vi-l si aprobe.

ar fi bine sa consultati un avocat, sa va rezolvatoii cand mai convenabil .
Antoanela Geaman, Avocat
am inteles de la alti avocati ca daca refuz ceva pot face contestatie in anulare sau revizuire, pe motiv de refuz.
cat despre concediu........cred ca este obligatoriu sa mi-l dea conform codului muncii, tinand cont ca de 14 luni nu am avut ( 12 luni de cand am fost concediat)
nu este asa?
ce ma sfatuiti ?
fortuna78 a scris:

am inteles de la alti avocati ca daca refuz ceva pot face contestatie in anulare sau revizuire, pe motiv de refuz.
cat despre concediu........cred ca este obligatoriu sa mi-l dea conform codului muncii, tinand cont ca de 14 luni nu am avut ( 12 luni de cand am fost concediat)
nu este asa?
ce ma sfatuiti ?

1. Contestatia in anulare sau revizuirea nu se pot face decat in conditiile strict prevazute de Codul de procedura civila .... referitor la ce v-au spus acei ”avocati” ar trebui sa-i intrebati si care este temeiul legal al promovarii unei astfel de cereri in justitie .

2. Nu este obligat sa vi-l acorde ... in Codul Muncii sunt mai multe prevederi referitoare la acordarea CO, si anume :
- Art. 146 (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

- Art. 148 (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

1. pot face contestatie in anulare sau revizuire pe motiv ca nu m-am prezentat la munca in data de 16 , 17 si 18 noiembrie?( eu nu am stiut ca m-au reincadrat decat in data de 18)
pot solicita asta in conditiile in care mie nu mi-a sosit hotararea curtii de apel si nici nu cred ca a fost redactata ?
2. pot sa ma concedieze ca nu m-am prezentat la munca?
3. ce pot face eu daca cer vreunul din lucrurile enumerate mai sus( contestatie in anulare, revizuire, concediere)?

1. Raspunsul este negativ la aceasta intrebare...

2. Da, va pot concedia pentru absente nemotivate ...

3. Exercitarea cailor de atac extraordinare - contestatia in anulare , revizuire - se face numai in anumite conditii si pentru anumite motive strict reglementate de lege .
Daca promovati o astfel de cerere, atunci exista posibilitatea sa fie respinsa ca nefondata..