Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - doua amenzi pentru o singura fapta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - doua amenzi pentru o singura fapta

Buna ziua,
Am fost PFA din 2005 pana in 2010. Cum nimeni nu stia ca sa faca cu un PFA, am acumulat o multime de amenzi la Casa de Sanatate. N-am stiut ca sunt obligat sa platesc Sanatatea iar Statul iti aduce aminte doar dupa 5 ani, ca sa se stranga dobanda la dobanda la dobanda. Am gresit, am platit totul pentru periada 2005-2010 fara sa comentez. Problema este ca am primit alta decizie de impunere pentru aceiasi perioada dar cu o suma mai mica. Am sunat la Casa de Pensii BV iar ei au incercat sa ma faca sa inteleg sa s-a facut o regularizare pentru 2009-2010 si trebuie sa platesc insa si a doua decizie este pentru perioada 2005-2010. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc din nou pentru o perioada pentru care am platit deja. Ambele documente imi spun sa platesc de doua ori pentru aceeasi fapta.
Multumesc anticipat
La Casa de Sanatate se plateste contributia de asigurari de sanatate, iar la Casa de Pensii se plateste contributia de asigurari sociale pentru pensie.
Nu reprezinta aceiasi contributie!
Dar eu stiam ca doar constributia la asigurarile de sanatate este obligatorie iar la pensie este facultativa.
Si eu am PFA si nu am platit decat contributia pentru asigurarea de sanatate.
Sunt si salariat cu un nr redus de ore la o societate. In acest caz sunt in regula ?
Ah, am facut o greseala din graba. Am Scris Casa de Pensii si nu Casa de Sanatate cum vroiam. Imi cer scuze pentru neatentie. Deci, problema mea este doar de Casa de Sanatate.
evalanevar a scris:

Dar eu stiam ca doar constributia la asigurarile de sanatate este obligatorie iar la pensie este facultativa.
Si eu am PFA si nu am platit decat contributia pentru asigurarea de sanatate.
Sunt si salariat cu un nr redus de ore la o societate. In acest caz sunt in regula ?

Da,
Avand contract de munca (chiar si timp partial) nu aveti obligatia de a plati contributia la Casa de Pensii.
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.
G David a scris:

La Casa de Sanatate se plateste contributia de asigurari de sanatate, iar la Casa de Pensii se plateste contributia de asigurari sociale pentru pensie.
Nu reprezinta aceiasi contributie!

Din graba am scris gresit Casa de Pensii. Deci, este vorba doar de Casa de Sanatate, ei mi-au trimis de plata de 2 ori pentru perioade identice.