Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autoritatea Naþionalã de Reglementare pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autoritatea Naþionalã de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitãþi Publice vã informeazã:

Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile
Comunitare de Utilităţi Publice vă informează:

Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile
Comunitare de Utilităţi Publice vă informează:
Începând cu sezonul de încălzire 2011-2012, în imobilele de tip
condominiu în care sunt montate repartitoare de costuri pentru
încălzire, consumul comun se stabileşte în baza unor cote procentuale
determinate numai prin măsurători, funcţie de indicaţiile unui repartitor comun
montat în spaţiile comune, nefiind admisă utilizarea în calculele de
repartizare a cotelor de 30% şi 50% sau a altor cote alese în mod
convenţional.

Pentru îndeplinirea acestei cerinţe, este obligatorie efectuarea de către
asociaţia de proprietari/locatari a inventarului instalaţiilor de încălzire aflate în
proprietate comună (diametre, lungimi şi izolaţii termice existente) şi
predarea acestuia către prestator, precum şi asigurarea accesului în spaţiile
comune în vederea montării repartitorului comun.

În cazul în care nu se reuşeşte montarea repartitorului comun,
indiferent de motive, indicaţiile repartitoarelor montate în apartamente nu se
iau în considerare, iar repartizarea consumurilor de energie termică în
condominiile respective se va face de către asociaţie, proporţional cu
suprafaţa utilă.

Până la asigurarea de către asociaţia de proprietari/locatari a condiţiilor
necesare montării şi utilizării repartitorului comun, serviciul de exploatare a
repartitoarelor este suspendat, fiind interzis prestatorului să desfășoare
această activitate în condominiul respectiv.

Repartizarea consumurilor pentru încălzire utilizând indicaţiile
repartitoarelor de costuri se efectuează numai de către persoane juridice
autorizate de A.N.R.S.C., iar prestarea acestei activităţi de către persoane
fizice sau juridice neautorizate constituie contravenţie şi atrage nulitatea de
drept a repartizării, respectiv a cotelor de încălzire ce revin proprietarilor
apartamentelor şi nu constituie bază legală pentru determinarea consumului
în vederea stabilirii cuantumului ajutorului lunar pentru încălzire.

Alte informații utile pentru asociațiile de proprietari/locatari:

Consumul de energie termică pentru încălzire înregistrat de contorul de
branşament însumează:

1. consumul comun, ce reprezintă căldura cedată de instalaţiile de încălzire din
spaţiile comune (casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, subsol, holuri şi altele
asemenea) căldură de care beneficiază indirect toţi proprietarii din condominiu,
indiferent dacă aceştia au sau nu apartamentele racordate la sistemul centralizat, întrucât spaţiile comune se învecinează cu toate apartamentele din condominiu.

Consumul comun se repartizează proporţional cu cota parte de proprietate indiviză care îi revine fiecărui proprietar;

2. consumul individual, reprezentat de:

- aportul de căldură adus de coloanele de distribuţie ce traversează
apartamentele sau spaţiile cu altă destinaţie,

căldură

de care beneficiază în mod direct atât apartamentele racordate la sistemul centralizat,
cât şi
- apartamentele deconectate,

care se repartizează proporţional cu indicaţiile repartitorului comun şi cu suprafaţa echivalentă termic a coloanelor de distribuţie tur şi retur, aşa cum acestea se regăsesc în teren, cu sau fără izolaţie, aplicându-se factorii de amplasare;

- căldura cedată de corpurile de încălzire din fiecare proprietate individuală, pe
care sunt sau nu montate repartitoare de costuri.

În cazul apartamentelor deconectate această componentă este zero.

Coloanele de distribuţie şi de încălzire aflate în interiorul apartamentelor cedează
în mod continuu căldură în proprietăţile individuale, iar la repartizarea consumurilor de energie termică trebuie să se ţină seama de căldura cedată de acestea.
Izolarea acestor conducte conduce numai la o diminuare a consumului individual întrucât nu există izolaţie termică perfectă.
Prin această izolare nu se reduce cota aferentă consumului comun.
O izolare termică a unei instalaţii se realizează cu materiale de conductivitate
termică cât mai redusă aplicate direct pe suprafaţa de contact, şi este cu atât mai eficientăcu cât grosimea izolaţiei este mai mare.
Din punct de vedere tehnic, nu poate fi considerată izolaţie termică în instalaţii simpla acoperire sau „mascare” a unor coloane cu materiale izolante specifice lucrărilor de construcţii, precum rigips, carton, cărămizi, bolţari, etc.

Faţă de cele menţionate, nu recomandăm izolarea termică a coloanelor verticale,
întrucât chiar dacă costurile aferente căldurii cedate scad, cresc în schimb alte costuri necesare menţinerii aceluiaşi confort termic în apartamente, respectiv:

a) costurile cu căldura cedată de calorifere în apartamentele cu repartitoare,
deoarece acestea vor funcţiona un timp mai îndelungat, iar repartitoarele vor
indica mai multe unităţi;
b) costurile cu consumul de gaze la apartamentele cu centrală termică pentru a se
compensa aportul de căldură ce nu se mai realizează de aceste coloane.
În baza inventarului însuşit de asociaţia de proprietari/locatari şi predat
prestatorului, acesta determină suprafaţa echivalentă termic a instalaţiilor de încălzire aflate în proprietatea comună şi calculează lunar şi exact în funcţie de indicaţiile repartitorului comun, conform prevederilor din Norma tehnică aprobată prin Ordinul preşedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010:
a) cota procentuală pentru stabilirea căldurii cedate în spaţiile comune;
b) căldura cedată de coloanele verticale în fiecare încăpere din fiecare
apartament, funcţie de izolaţiile termice existente.
as dori sa stiu si eu daca aceasta informare emisa de sus-numita autoritate are un numar ceva,este un ordin al autoritatii respective sau ce?aceasta informare a fost publicata undeva unde sa poata fi accesata de asociatiile de proprietari sau poate ca autoritatile locale au primit aceasta informare si la randul lor urmeaza sa informeze asociatiile?intreb acest lucru pentru ca sunt si autoritati locale dar si administratori de asociatii care nu informeaza locatarii de aceste prevederi si fac uneori sau de cele mai multe ori dupa bunul lor plac.
Da, este un comunicat al ANRSC Dati clic pe adresa de mai jos. Apoi puteti descarca in PDF documentul.
[ link extern ]
Adriantot, moderator
Prin urmare prestatorul este obligat sa puna pe coloana de bransament un repartitor de costuri in cazul in care nu se reuseste caldura va fi impartita conform parte indiviza .=D>
Nu prestatorul, acesta doar il monteaza, asociatia este cea care este obligata sa faca acest lucru pentru ca, de altfel, il si plateste (pe repartitor si montarea acestuia).
Este in interesul prestatorului sa monteze repartitorul pt.caldura fiindca astfel nu poate face repartizarea caldurii in asociatie si nu are venit , binenteles ca serviciul costa ca si repartitorul si vor fi suportate de catre asociatie .