Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE DIN CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE DIN CCC

Buna ziua
Incepand cu 02.02. 2012 se termina cei 2 ani de CCC intrebarea mea ar fii urmatoarea: Primul salariu pe care il voi primi cum se va calcula??? eu am intrat in co inainte de taierile cu 25%!!!!!!!!! Mentionez k lucrez in invatamant!!! Ma poate lamuri si pe mine cineva???..va multumesc

Art. 16 din Legea nr.284/2010:
(1) Personalul care s-a aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 7 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si personalul ale carui raporturi de munca sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, la reluarea activitatii, isi pastreaza gradul sau treapta profesionala in care a fost incadrat anterior suspendarii si beneficiaza de salariul de baza aferent gradului sau treptei profesionale.

(2) Pentru personalul prevazut la alin. (1), gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se stabileste conform legilor speciale aplicabile.

adica voi avea salariul de baza cel din anul 2010 fara diminuarea de 25 %???????
nu sunt totusi lamurita !!! mai puteti sa imi dati cateva explicatii in legatura cu salarizarea??????????? ....va multumesc
am inteles partea cu salarizarea ...........va multumesc
insa mai am o nelamurire!!!!
concediul de crestere copil se mai considera vechime???
pot beneficia de cei 15% spor de stabilitate???
pe 10.02.2012 fac 10 ani de munca in aceeasi unitate fara intrerupere (doar cei 2 ani de CCC 2010-2012)
Intrucat ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005, potrivit art.18 alin.7 din acest act normativ, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Insa, potrivit.Legii 63/2011 privind salarizarea personalului didactic şi didactic auxiliar în anul 2011 , Anexa 5, art.3 :

lit.A 1 lit. b : pentru personalul didactic încadrat la tranşele de vechime în învăţământ de peste 10 ani, care îndeplineşte condiţia de vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani, salariul de încadrare prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 la lege include pe lângă sporul pentru suprasolicitare neuropsihică şi sporul de stabilitate

2. Prin vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani se înţelege activitatea depusă atât în calitate de personal didactic, personal didactic de conducere, îndrumare şi control, cât şi în calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de muncă într-o unitate sau instituţie de învăţământ ori într-un inspectorat şcolar, indiferent când vechimea a fost realizată în mod neîntrerupt

4. Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani,respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate