Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ORAR DE LINISTE LA BLOC
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ORAR DE LINISTE LA BLOC

BUNA ZIUA. as dori sa stiu si eu care sunt perioadele orare din zi cand se poate asculta muzica sau se pot face" zgomote" intr-un ap. de bloc,legal!!?
Legal este prevazut ca in intervalul 22-07 si 14-17 sa fie asigurata perioada de liniste in imobil
Referitor la cand se poate asculta muzica sau se pot face zgomote,,conteaza mult valoarea decibelilor muzicii si zgomotelor pe care intentionati dvs sa le ascultati si sa le realizati
Constientizati ca intr-un imobil traiesc persoane apartinand mai multor generatii,ca exista familii cu copii mici sau ca mai exista si persoane care nu suporta zgomote de o anumita intensitate
Este interzis orice zgomot care depaseste 40 de decibeli. 40 decibeli reprezinta volumul sonor al unei conversatii normale
Este greu de constatat cu mijloacele tehnice uzuale,valoarea zgomotelor care se pot produce la nivelul unui imobil
Chiar daca nu detin competenta in masurarea valorilor zgomotelor,organele de politie,in cazuri motivate ,pot dispune sanctiuni pentru producerea de zgomote cu incalcarea programului de liniste si peste valoarea care produce disconfort vecinilor
Daca in cadrul sedintei Adunarii Generale a proprietarilor se voteaza un alt orar de respectare a ordinii si lnistii publice , prin care nu se incalca limitele minime ale programului :22,00-08,00; 13,00-14.00, stabilit prin Legea nr.61/1991, actualizata, este in regula! Puteti face zgomot in afara acestui program care, de regula, la bloc, este afisat la loc vizibil! Insa v-as recomanda sa fiti ponderat in producerea zgomotelor, intrucat, conf art 3 pct.25 din Legea mentionata,constituie contraventie ori infractiune, dupa caz, " tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma";
De pe un alt forum:

pai nivelul de zgomot se masoara in decibeli si in buni simţi...nivelul maxim de decibeli scosi de un sistem audio din cunostiintele mele este de vreo 160 db la un DBdrag la un tuning show(pe masina)...insa limita bunisimţilor este depasita de la 50-60 de db incolo...

Problema este ca bunisimţii au o valoare oscilanta, ceea ce face ca aprecierea nivelului de zgomot in functie de acestia sa fie inoperanta.