avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... proces taxa poluare incheiat pe fond
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

proces taxa poluare incheiat pe fond

Dupa 2 termene pe fond, astazi a aparut solutia:
"admite actiunea in parte"

Avand in vedere ca s-a cerut: :
-restituirea sumei achitate cu titlu de taxa de poluare
-plata dobanzii fiscale aferente calculata de la data platii la data achitarii efective
-plata cheltuielilor de judecata

care ar putea fi partea/partile din cerere respinse?
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Cel mai recent răspuns: jamesbond12 , utilizator 18:10, 29 Decembrie 2011
Depinde ce ati cerut prin cererea de chemare in judecata.
TDorina a scris:

Depinde ce ati cerut prin cererea de chemare in judecata.


Si chiar nu se vede in postarea mea "ceea ce s-a cerut in ce-a dintai cerere"?!
Ma gandeam la faptul ca poate cineva intuieste (nu ca eu n-as banui) sau poate cineva a intalnit asa ceva in aceeasi tema.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Evident ca cel mai sigur ve-ti gasi pe hotararea care vi se va comunica dar ca ideea in parte s-ar putea sa fie :cheltuieli de judecata poate prea mari cerute ,si atunci din 1000 ron vi s-au admis doar 600 ron ,dar cel mai sigur se refera la dobanda acordata.Dobanda se acorda de cand s-a pus procesul pe rol pana la data platii si nu de cand a-ti platit dvs taxa.
initial ati avut alta postare, dupa care ati modificat-o dupa ce v-am raspuns.
cristinaruxanda a scris:

Evident ca cel mai sigur ve-ti gasi pe hotararea care vi se va comunica dar ca ideea in parte s-ar putea sa fie :cheltuieli de judecata poate prea mari cerute ,si atunci din 1000 ron vi s-au admis doar 600 ron ,dar cel mai sigur se refera la dobanda acordata.Dobanda se acorda de cand s-a pus procesul pe rol pana la data platii si nu de cand a-ti platit dvs taxa.


Cheltuielile de judecata sunt la nivelul de 39 lei (taxa judiciara), reprezentarea in instanta fiind personala.
Ca atare nu putea fi o problema aici.
In schimb cererea de dobanda poate fi motivul pentru care actiunea a fost admisa in parte.
Ma gandesc si eu ca daca era ne platit un impozit la stat din august 2008 sigur statul "ne premia" si ni-l reducea (ca asa face el) si de aceea pretentiile noastre par neintemeiate in fata instantelor.

:offtopic:
TDorina a scris:

initial ati avut alta postare, dupa care ati modificat-o dupa ce v-am raspuns.


Intr-adevar, dupa ce v-am citit raspunsul am boldat capetele de cerere care erau scrise de la inceput.
Daca asta este modificare imi cer scuze si cu tot respectul va pot da dreptate dar.............
Ultima modificare: Joi, 29 Decembrie 2011
rosu gheorghe, utilizator

Alte discuții în legătură

dobanda aferenta conf art 124 cp fiscala v1orel v1orel Buna ziua! Am o mica nelamurire in legatura cu modalitatea de calcul a dobanzii aferente in cazul restituirii taxei de poluare. Am primit de curand ... (vezi toată discuția)
Mai pot declara recurs daca litigiul a fost solutionat irevocabil? gelu27 gelu27 Am chemat in judecata AFP si DGFP pt taxa auto varianta a II-a, la Tribunal. Am castigat la prima instanta. DGFP-ul a facut recurs care ieri 25.04.2012 a ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto chrys28tm chrys28tm buna seara, am inmatriculat o masina in 2008 pe firma, mai pot recupera taxa auto sau este prea tarziu? va multumesc (vezi toată discuția)