Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat pe relatia copil - parinti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat pe relatia copil - parinti

Sunt angajat pe teritoriul Romania si am toate impozitele platite catre CAS.
Mama mea nu este angajata - poate fi coasigurata in Romania pe relatia copil-parinte?
Tatal meu lucreaza in strainatate - poate fi coasigurat in Romania pe relatie copil parinte?
Tatal ar trebui sa aibe asigurare in strainatate.
Mama poate fi coasigurata:

Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii
Art. 213. - (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;

Ordin Nr. 617 din 13 august 2007 pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, …..
ART. 20 (1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii in una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
d) sotul, sotia si parintii aflati in intretinerea unei persoane asigurate, cu act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile, o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
ContSters42179, utilizator
Copilul meu a facut deja 26.de ani .pot sa il trec pe asigurarea mea /.

multumesc
Copilul meu a facut deja 26.de ani .pot sa il trec pe asigurarea mea /.
multumesc

Nu. Pana la 26 ani, in conditiile legii.

va multumesc.
imi puteti spune care sunt pasii pentru a putea sa platim din mana asigurarea de sanatate?

Multumesc
1. Mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate cu C.I. si cu adeverinta de la Fisc ca nu aveti venituri si incheiati un contract de asiguirare sociala de sanatate.

2. - Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (700 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 38,5 lei pe luna.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane