avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale comodat auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

comodat auto

Buna tuturor, spuneti-mi va rog,in cazul unui contract de comodat auto am voie sa trec la cheltuieli impozitul si/sau asigurarea pe masina care face obiectul contractului?In caz ca da cum fac ,pentru ca acele chitante sunt pe persoana fizica ?:(
Ultima modificare: Duminică, 19 Octombrie 2008
adriana m, utilizator
Cel mai recent răspuns: Analore , utilizator 14:43, 1 Iulie 2009
Comodatul este numit si imprumut de folosinta si are drept caracter principal faptul ca este un contract cu titlu gratuit (art. 1561 C.Civ.). Deci, la cheltuieli nu inteleg cum sa treceti masina sau valoarea ei, pentru ca este un contract netranslativ de proprietate. Acelasi lucru si in privinta impozitului, care trebuie platit de proprietar si nu de comodatar, dvs. urmand sa platiti doar cheltuielile necesare pentru folosinta lucrului (adica cele legate de administrarea bunului respectiv).
Daca in contract ati stipulat ca pentru folosinta lucrului sa platiti o contraprestatie, atunci acesta nu este comodat, ci locatiune de lucruri.
eu am vazut un contract de comodat undeva ,in care era specificat printre altele ca era de datoria firmei sa plateasca impozitul si asigurarea auto pentru masina,de aceea am intrebat.cu valoarea masinii,poate nu m-am exprimat eu clar ,dar nu era vorba de valoare,multumesc oricum ,inteleg ,deci ca in afara de cheltuieli cu benzina ,piese ,altceva nu se poate considera cheltuiala.
Impozitul este datorat de proprietarul bunului şi cred că este exclus ca el să poată fi încărcat pe cheltuieli de către comodatar.

În schimb, nu văd de ce asigurarea nu ar putea fi suportată de comodatar, mai ales că acesta are obligaţia de a restitui bunul în starea în care l-a primit (deci, trebuie să suporte toate cheltuielile pentru deteriorarea bunului din cauze care nu ţin de uzura normală a acestuia).

Liviu S.Bordaş

si atunci chitanta de la asigurari va fi pe numele persoanei sau se poate pe firma?Cum fac in reg de casa?Contabila mea zice ca nu se poate scadea asigurarea,de aceea intreb sa o pun in fata faptului implinit ,sa stiu toate detaliile.Va multumesc.
si atunci chitanta de la asigurari va fi pe numele persoanei sau se poate pe firma?Cum fac in reg de casa?Contabila mea zice ca nu se poate scadea asigurarea,de aceea intreb sa o pun in fata faptului implinit ,sa stiu toate detaliile.Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Lnchiriere masina pe firma nepynepy nepynepy Buna ziua , daca ma puteti ajuta cu , cateva raspunsuri in ceea ce priveste nelamurirea mea . Detin o masina proprietate privata si as dori sa stiu daca se ... (vezi toată discuția)
Deduceri rca, casco, revizii, impozit local ale auto pe pfi cu contract de comodat catre pf? sanien sanien Buna ziua, As dori sa rog comunitatea pentru un raspuns la aceasta situatie: Logodnica are un PFI (medic). Pe PFI este achizitionat un autoturism (masina ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli ce ii revin proprietarului in cadrul unui contract de comodat auto? danielamrom danielamrom Buna ziua, In cadrul incheierii unui contract de comodat auto intre doua persoane fizice, platile referitoare la impozit, asigurare, casco revin ... (vezi toată discuția)